Nowy interaktywny serwis online poświęcony atakom ukierunkowanym

Piotr Kupczyk 23-12-2014, 13:25

Projekt Targeted Cyberattacks Logbook pozwala na przeglądanie w czasie rzeczywistym informacji o działaniach cyberprzestępców monitorowanych i analizowanych przez Globalny Zespół ds. Badań i Analiz (GReAT) działający w Kaspersky Lab.

Targeted Cyberattacks Logbook

– Cztery lata temu mogliśmy traktować ukierunkowane cyberkampanie jako jednorazowe działania,  jednak obecnie na bieżąco analizujemy coraz więcej takich operacji. (...) Dlatego zdecydowaliśmy się na uruchomienie nowego serwisu online. Chcemy pokazać skalę zaawansowanych cyberkampanii i dostarczyć wszystkim możliwość szacowania ich wzrostu oraz zasięgu, który nie napawa optymizmem – w samym 2014 r. zarejestrowaliśmy ponad 4 400 ofiar ataków ukierunkowanych w sektorze korporacyjnym – mówi Aleksander Gostiew, główny ekspert ds. bezpieczeństwa, Kaspersky Lab.

Dzięki serwisowi Targeted Cyberattacks Logbook każdy może prowadzić własne dochodzenia, odkrywając powiązania między tymi operacjami, a także obserwować trendy i wpływ działań cyberprzestępców. Każdy cyberatak jest przedstawiony na osi czasu jako okręt – im większa jednostka, tym dłużej funkcjonuje dana cyberoperacja. Fala za okrętem odwzorowuje czas od momentu wykrycia pierwszych próbek szkodliwego oprogramowania wykorzystywanego w danej kampanii do opublikowania wyników analizy. Za pomocą koloru przedstawiono liczbę ofiar.

Serwis pozwala na obserwowanie powiązań pomiędzy różnymi cyberkampaniami oraz przeglądanie szczegółowych informacji o każdej z nich, łącznie z geografią infekcji, sposobami rozprzestrzeniania się szkodliwych programów, celami cyberprzestępców i specjalnymi funkcjami danego ataku. Wbudowany filtr pozwala na sortowanie ataków wg kategorii, dzięki czemu można się skupić np. na działaniach cyberprzestępców wycelowanych w firmy prywatne działające w konkretnym kraju.

Czytaj także: Cyberataki uderzyły w tym roku w 4,4 tys. celów korporacyjnych


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031