Nowy akcjonariusz i spadek wartości Ubera

29-12-2017, 09:00

Po wielu miesiącach negocjacji japońska grupa SoftBank kupiła 20% udziałów Ubera. To ograniczy wagę głosów założyciela i byłego szefa firmy, Travis Kalanicka.

Japońska grupa SoftBank - mająca już w portfolio bezpośrednią konkurencję Ubera (Ola z Indii i Didi z Chin) kupiła 20% udziałów w Uberze, wprowadzając do firmy 6 nowych dyrektorów. Dwóch z nich związanych jest bezpośrednio z SoftBankiem.

To oznacza zmianę wagi głosów akcjonariuszy. 16% głosów należy do Travisa Kalanicka - byłego szefa firmy, który po ustąpieniu ze stanowiska (czytaj więcej na ten temat w DI) nadal zasiada w jej radzie nadzorczej - co dawało mu duży wpływ na funkcjonowanie firmy.

Sprzedaż udziałów - obok wcześniejszych problemów z firmy - przyczyniła się też do spadku wyceny Ubera: z 70 mld zł do 48 mld zł.

Czy to oznacza zmiany dla Ubera? Jak zostanie rozwiązany problem z byciem firmą transportową (a nie technologiczną) w Europie (czytaj więcej na ten temat w DI)? Czy nowe rządy sprawią, że popularność firmy będzie dalej rosła (np. w Polsce jest już 1,5 mln użytkowników Ubera)?

Zobacz co piszą na ten temat inne media:

WNP, Wall Street Journal, TechCrunch


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Ubertag Travis Kalanicktag Softbank
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy