Nowe konkursy PO Polska Cyfrowa... i wciąż te same pytania o cyfryzację

26-05-2015, 14:01

Polska Cyfrowa - program operacyjny,  którym chętnie chwali się rząd - w pełnym rozkwicie. Zakończył się pierwszy konkurs, w ciągu kilku tygodni ruszają następne. Kiedy przegląda się listę zgłoszonych wniosków, powracają pytania o jakość projektów cyfrowych, dofinansowywanych z pieniędzy publicznych.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Minister Roman Dmowski z MAiC wyjaśnia, co jest szczególnego w PO Polska Cyfrowa: W ramach jednego programu mamy zaadresowane wszystkie obszary związane z cyfryzacją - dostęp do internetu, środki na budowanie usług cyfrowych oraz budowanie kompetencji cyfrowych. Minister ma nadzieję, że całościowe potraktowanie zagadnienia cyfryzacji prowadzi do działań efektywnych i rzeczywistych korzyści. Przed nami pierwszy poważny test - właśnie zakończył się nabór wniosków do pierwszego konkursu w tym programie.

Urząd skomputeryzowany

Fot. luchunyu/Shutterstock.com

Nowa e-administracja w przygotowaniu

Mowa o działaniu 2.1. Wysoka dostępność i jakość usług publicznych. Wnioskodawcy - instytucje publiczne, m.in. ministerstwa, urzędy, szkoła, szpital - złożyli 39 projektów, na łączną kwotę ponad 2,7 mld zł. Budżet konkursu wynosi nieco ponad 945 mln zł. Wnioski są właśnie sprawdzane pod względem formalnym.

Jak podkreśliła Minister Infrastruktury i Rozwoju Maria Wasiak, nabór ten poświęcony był przedsięwzięciom, które ułatwiają korzystanie z e-administracji, i miał służyć przedstawianiu usług państwa wobec obywatela w przyjaznej formie. Na liście jest kilka systemów administracji państwowej, np. uproszczenie i elektronizacja procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców czy e-zamówienia publiczne. Jeśli zostały dobrze przemyślane i zaprojektowane oraz zostaną odpowiednio wykonane, rzeczywiście mogą pomóc w odbiurokratyzowaniu państwa. Jeśli nie, możemy się przygotować na frustracje znane z pierwszej wersji ePUAP-u.

Mówimy o projektach za znaczne pieniądze. Najdroższa miałaby być chmura obliczeniowa Ministerstwa Finansów (ponad 192 mln zł), niewiele ustępuje jej np. wdrożenie protokołu elektronicznego w sądach powszechnych (pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości za 185 mln zł) czy budowa platformy e-Finanse Publiczne (Ministerstwo Finansów, 185 mln zł). Na liście nie brakuje projektów dotyczących telemedycyny, np. Platforma Telemedyczna Ministerstwa Zdrowia (176 mln zł), System obsługi wsparcia finansowego ze środków PFRON (26,7 mln zł), e-Zdrowie w SP ZOZ MSW: wdrażanie zintegrowanych systemów informatycznych oraz rozwój nowoczesnych e-usług medycznych celem poprawy dostępności, jakości i efektywności usług publicznych (153,9 mln zł), Wprowadzenie nowoczesnych e-usług w podmiotach leczniczych nadzorowanych przez Ministra Zdrowia (180,9 mln zł). 

Pełna lista zgłoszonych projektów dostępna jest tutaj.

 

Postępy Polski Cyfrowej

Minister Infrastruktury i Rozwoju Maria Wasiak oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji poinformowali, że we wszystkich trzech osiach priorytetowych (dostęp do szerokopasmowego Internetu dla wszystkich, e-administracja i kompetencje cyfrowe) pierwsze konkursy albo już ruszyły (jak w przypadku e-administracji) albo są w końcowych fazach przygotowania. W ostatniej fazie przygotowań są dokumenty formalne (rozporządzenia, wymogi formalne) w zakresie Internetu szerokopasmowego, zaś w zakresie kompetencji cyfrowej wszystko jest prawie gotowe. Konkursy zaplanowane na trzeci kwartał są następujące:

 

  • Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego Internetu o wysokich przepustowościach - dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych, z budżetem 600 mln zł;
  • Działanie 2.3. Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego - dla administracji publicznej i dla spółek partnerskich przedsiębiorcy-administracja publiczna, z budżetem 636 mln zł;
  • Działanie 3.1. Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowej - dla organizacji pozarządowych i samorządu terytorialnego, z budżetem 180 mln zł.
Będziemy informować o dalszych postępach programu.
Zobacz także:
oraz


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.