Nowe iPady, Maki i nadchodzące Apple Pay, czyli co pokazała Apple?

17-10-2014, 09:49

Apple pokazała wczoraj nowe tablety, ale nie mniej istotne są zapowiedzi dotyczące rozwiązania Apple Pay, które - według firmy - ma zmienić rynek płatności. Nowe komputery Mac też nie są bez znaczenia.

Wszyscy czekali wczoraj na zaprezentowanie nowych tabletów Apple, ale firma miała do pokazania o wiele więcej. Warto spojrzeć na te nowości przekrojowo, aby zrozumieć, jak Apple widzi swoje miejsce na rynku IT. 

Zgodnie z treścią wcześniejszego wycieku okazało się, że nowe tablety Apple to iPad Air 2 oraz iPad mini 3. Obydwa urządzenia ma cechować wsparcie dla Apple Pay oraz Touch ID. 

Nowe iPady

iPad Air 2 jest urządzeniem jeszcze cieńszym i lżejszym od swego poprzednika. Ma zaledwie 6,1 mm grubości i waży ok. 430 gramów. Niektórzy recenzenci mówią, że trzymając go, ma się wrażenie, iż trzyma się tylko ekran. Można się już zastanawiać nad tym, jak będzie z jego giętkością.

Urządzenie wyposażono w procesor 64-bit A8X. Ten procesor ma być 40% szybszy od użytego w poprzednim modelu, grafika ma być 2,5 razy szybsza, a żywotność baterii i tak ma wynosić 10 godzin. zdjęcie

Jeśli chodzi o iPada mini 3 to nie zmienił się on znacząco w stosunku do poprzednika. Ma podobne wymiary, podobny ekran i nawet ten sam procesor. Dodano to niego czujnik odcisków palców. Może istotniejsze jest to, że wydaniu tego nowego modelu będzie towarzyszyła obniżka cen poprzedniego. 

Jeśli chcecie porównać nowe iPady ze starymi, to na stronie Apple jest tabelka porównawcza

Apple Pay

Bardzo istotną nowością dla urządzeń Apple może być usługa płatności Apple Pay, która od 20 października będzie dostępna w USA. Ta usługa pozwala na przeprowadzenie mobilnej płatności w sposób prosty i naturalny, poprzez zbliżenie urządzenia do terminalu płatniczego i potwierdzenie płatności odciskiem palca. Nie trzeba otwierać aplikacji, wpisywać kodu, wypełniać formularza. To wiele zmienia. 

Apple zapewnia, że Apple Pay nie zbiera dodatkowych informacji o użytkowniku, takich jak np. historia zakupów. Numery kart też nie są przechowywane na urządzeniu ani w chmurze Apple. Do przeprowadzenia transakcji służy specjalny identyfikator, przechowywany zresztą w formie zaszyfrowanej na urządzeniu. Ten identyfikator jest w czasie transakcji wysyłany wraz ze specjalnym, przypadkowym ciągiem liczb. Dzięki temu osoba płacąca może być rozpoznana, ale jednocześnie nie dochodzi do przechowywania i przesyłania najwrażliwszych informacji. 

Oczywiście przed skorzystaniem z usługi trzeba dodać swoją kartę do Apple Pay. Na chwilę obecną wspierane są karty American Express, MasterCard i Visa, wydawane przez czołowe banki amerykańskie. Kolejne banki deklarują chęć przystąpienia do usługi. Nie bez powodu mówi się, że Apple Pay może być zagrożeniem dla innych graczy na rynku płatności, nawet takich jak PayPal. 

Nowe Maki

Wydanie nowych komputerów Mac może mieć większe znaczenie, niż to się początkowo wydaje. Rynek PC-tów jakby odżywa, choć tylko niektóre firmy potrafią to wykorzystać. Apple jest jedną z takich firm. Według ostatnich danych firmy IDC Apple jest piątym producentem komputerów osobistych na świecie. W ostatnich wynikach finansowych firmy Apple duże wzrosty sprzedaży Maków wyglądały o wiele bardziej obiecująco niż wyraźny spadek sprzedaży tabletów. 

Wczoraj zaprezentowano m.in. nowy komputer Mac mini z systemem OS X Yosemite. Dzięki procesorom Intel Core czwartej generacji oraz szybszym układom graficznym producent obiecuje przetwarzanie grafiki szybsze o 90%. Są też dwa porty Thunderbolt 2. Generalnie to urządzenie ma pozwalać na szybszą pracę  wygodne przechowywanie i przetwarzanie dużych plików. 

zdjęcie

Ostatnią sprzętową nowością Apple jest iMac z 27-calowym wyświetlaczem Retina 5K. Prezentuje go film poniżej:

Nowy iMac ma ekran o niezwykłej rozdzielczości. Zawiera 14,7 mln pikseli (5120 x 2880). Ten iMac jest również najszybszy, jeśli chodzi o procesor, a dodatkowe zastosowanie złącza Thunderbolt 2 i hybrydowego systemu pamięci Fusion Drive powinno przyśpieszyć właściwie każdą pracę. Jeśli chcecie wiedzieć więcej, na stronie Apple znajdziecie tabelkę porównującą komputery stacjonarne

Jeśli chcecie dowiedzieć się jeszcze więcej, możecie obejrzeć nagranie z wczorajszej konferencji Apple. 


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy