Nowa Opera dla Linuksa i FreeBSD

04-05-2010, 09:48

Można już pobierać Operę 10.52 beta dla Linuksa i FreeBSD. Ponadto firma Opera Software poinformowała o zmianie licencji używania Opery Dragonfly z BSD na Apache 2.0.

Nową Operę 10.52 dla Linuksa i FreeBSD można pobrać ze strony www.opera.com/browser/next. Przeglądarka jest gotowa do włączenia do repozytoriów programów dla wielu dystrybucji systemów operacyjnych Linux i FreeBSD.

Opera Software obiecuje użytkownikom Linuksa szybsze przeglądanie dzięki nowemu silnikowi JavaScript i bibliotece graficznej Vega (pojawiły się one już w wersjach dla Windows i Mac). Dostępna jest także funkcja Opera Turbo pozwalająca na przyśpieszenie przeglądania dzięki kompresji stron WWW.

>>> Czytaj: Opera dla Mac - szybsza i z nowym interfejsem

Dostępny jest tryb prywatnego przeglądania i  łatwa kontrola widoku dzięki suwakowi zoomu i kontroli obrazu bezpośrednio z paska stanu. Widżety mogą być teraz instalowane jako normalne aplikacje na komputerze, działające niezależnie od przeglądarki.

Nowa Opera dla Linuksa ma też inny wygląd. Wystarczy kliknąć w czerwone "O", by mieć dostęp do funkcji dostępnych wcześniej w pasku menu. Skończono z zależnością interfejsu od Qt. Integruje się on teraz z bibliotekami GNOME/GTK lub KDE, w zależności od instalacji użytkownika. 

Opera Dragonfly bardziej kompatybilna

Poza wydaniem nowej przeglądarki Opera Software zmieniła licencję używania Opery Dragonfly z BSD na Apache 2.0. Licencja ta zawiera zasady patentowe umożliwiające ludziom używanie Opery Dragonfly lub protokołu Scope niezależnie od patentów posiadanych przez firmę Opera Software lub jakikolwiek inny podmiot. Operowy protokół Scope jest używany do komunikacji pomiędzy przeglądarką Opera a narzędziem Opera Dragonfly.

Opera Dragonfly umożliwia szybsze i prostsze tworzenie stron internetowych dzięki narzędziom do debugowania kodu JavaScript, kodu HTML i CSS. Od premiery Opery 10.50 łatwiej jest uruchomić Operę Dragonfly. Więcej informacji o rozwiązaniu można znaleźć na stronie www.opera.com/dragonfly.  

>>> Czytaj: Opera Mini: milion pobrań na iPhone'a i co dalej?


Źródło: Opera Software
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930