Nowa lista plików w Google Docs

01-02-2011, 10:02

W Google Docs można przechowywać nie tylko dokumenty, co może wprowadzać bałagan. Aby się z tym uporać, Google wprowadziła nowe funkcje sortowania i podglądu plików. Nie wszyscy muszą lubić nowości, więc warto wiedzieć, że istnieje jeszcze możliwość korzystania ze starego interfejsu.

Możliwość przechowywania różnych typów plików w Google Docs została wprowadzona rok temu. Dzięki temu można w jednym miejscu trzymać kluczowe pliki, ale zwiększa się ich liczba oraz różnorodność. Element, jakim jest lista przechowywanych plików, staje się o wiele ważniejszy.

Nowa lista plików w Google Docs
fot. - Nowa lista plików w Google Docs

W nowej liście, którą Google wprowadzi na wszystkie konta w ciągu kilku dni, istotną nowością są filtry pozwalające na wyświetlanie plików według typu, widoczności lub własności. Na liście możemy wyświetlić np. tylko udostępnione mi przez innych arkusze kalkulacyjne. Filtrowania listy dokonujemy ze pomocą linków pod paskiem wyszukiwania (zob. zrzut obok). Nadal można sortować pliki według daty lub nazwy.

>>> Czytaj: PowerPoint - alternatywy 4

Drugą istotną nowością jest panel po prawej stronie, w którym widzimy podgląd pliku (również widoczny na zrzucie). Pliki wideo można obejrzeć w odtwarzaczu dołączonym niedawno do Google Docs. Przeglądanie fotografii też jest łatwiejsze. Jeśli w filtrowaniu wybierzemy opcje Obrazu i filmy wideo, to nasze zdjęcia będą widoczne jako miniaturki. Po najechaniu myszą na miniaturkę w jej prawym dolnym rogu ukazuje się lupa. Po kliknięciu na tę ikonkę oglądamy obrazki w specjalnej przeglądarce (zob. zrzut poniżej).

Pokaz slajdów w Google Docs
fot. Google - Pokaz slajdów w Google Docs

Na panelu po lewej widać link Strona główna, Z gwiazdką, Wszystkie elementy oraz Kosz. Na Stronie głównej znajdą się pliki, do których najczęściej chcemy mieć dostęp (podobnie jak w skrzynce odbiorczej Gmaila). Jeśli nie chcemy tam widzieć jakiegoś dokumentu, możemy kliknąć na niego prawym przyciskiem i wybrać opcję Nie pokazuj w widoku głównym.

Użytkownik może też tworzyć kolekcje plików, które zastąpiły foldery. Kolekcje działają trochę podobnie jak etykiety, tzn. plik może znajdować się w kilku kolekcjach, podobnie jak może mieć wiele etykiet. Kolekcje mogą być jednak zapamiętywanie w hierarchii, podobnie jak foldery. Można dzielić się z innymi całymi kolekcjami plików.

Google zapewnia też, że nowa lista powinna działać płynnie (i rzeczywiście działa), ale zawsze znajdą się ludzie, którym nowości nie odpowiadają. Jest jeszcze szansa na korzystanie ze starej listy. Wystarczy w tym celu odwiedzić adres https://docs.google.com/?ui=1.

>>> Czytaj: Google chce masowo zatrudniać w 2011 r.


Źródło: Google
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy