Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Nokia nie jest już najbardziej wartościową firmą w Finlandii

05-04-2012, 12:44

Największy na świecie producent telefonów komórkowych stracił na początku tygodnia swój tytuł najbardziej wartościowej firmy w Finlandii, skąd pochodzi Nokia. Jest to bez wątpienia efekt niewielkiej wciąż obecności korporacji na rynku smartfonów.

Na początku tygodnia Nokię wyprzedziła pod względem wyceny giełdowej firma Fortum produkująca narzędzia elektryczne. W ostatnim czasie fiński producent telefonów nie przekazywał zbyt wielu pozytywnych informacji płynących ze spółki.

Czytaj także: Nokia i tablet?

Na parkiecie w Helsinkach wartość koncernu Fortum wynosi niemal 15,8 miliarda euro, natomiast druga obecnie Nokia może się pochwalić wyceną aż o miliard euro niższą. Na trzecim miejscu znajduje się spółka Sampo, której wycena giełdowa sięga 12 miliardów euro.

Choć Nokia wciąż znajduje się w czołówce, bez wątpienia utrata pierwszej pozycji jest historycznym momentem, który wskazuje na poważne problemy w spółce. Warto chociażby przypomnieć, że zaledwie pięć lat temu (niedługo po debiucie smartfona iPhone), Nokia wyceniana była na ponad 110 miliardów euro, a zatem wielokrotnie więcej niż obecnie.

Niedawno fiński producent informował, że liczy na sukcesy związane z ekspansją w Chinach. Koncern ma stanąć na nogi dzięki szeroko zakrojonej współpracy z Microsoftem, na mocy której Nokia wykorzystuje w swoich nowych smartfonach platformę Windows Phone. W ubiegłym roku korporacja odnotowała jednak stratę operacyjną w wysokości 1,4 miliarda dolarów, przy zyskach 2,74 miliarda dolarów w 2010 roku.

Czytaj także: Nowe smartfony Nokii trafią do Chin w kwietniu


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: TwitterOstatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik