Niejawne dokumenty z Afganistanu są w sieci

26-07-2010, 08:54

Serwis Wikileaks coraz bardziej naraża się amerykańskim władzom. Wczoraj na jego stronach pojawiły się niejawne dokumenty, dzięki którym można prześledzić prowadzone przez Amerykanów działania oraz ich wyniki w postaci liczby zabitych i rannych. Rząd USA mówi o "stwarzaniu ryzyka", a Wikileaks o odkrywaniu prawdy dotyczącej wojny.

O serwisie Wikileaks.org wspominaliśmy w Dzienniku Internautów kilkakrotnie. Dzięki tej stronie już nie raz opinia publiczna uzyskała dostęp do ważnych, ale utajnionych informacji. Przykładowo nasza wiedza o ACTA pochodzi w dużej mierze z serwisu Wikileaks.org. Za projektem WikiLeaks stoi organizacja Sunshine Press tworzona przez ludzi walczących o prawa człowieka oraz dziennikarzy śledczych.

Wczoraj na Wikileaks pojawił się kolejny przeciek nazwany Dziennikiem Wojny w Afganistanie. Obejmuje on 91 tys. raportów wojskowych z lat 2004-2010. Wczoraj udostępniono 75 tys. z tych raportów. Pozostałe 15 tys. w tej chwili nie ujawniono, bo poprosiło o to źródło informacji. Mogą one zostać ujawnione, jeśli pozwoli na to sytuacja w Afganistanie. 

Dokumenty znajdziemy na specjalnej stronie wardiary.wikileaks.org. Można je przeglądać według typu akcji, kategorii, regionu, daty itd. Zawierają one dokładne liczby dotyczące zabitych, rannych oraz zatrzymanych w czasie konkretnych akcji. Te dane mają znaczenie z dwóch powodów:

  • nie są tak surowe, jak statystyki w mediach, tzn. czytelnik może zobaczyć nazwy miejsc i rodzaje akcji kryjące się za każdym zabójstwem, co pozwala lepiej poznać realia wojny;
  • nie mają charakteru oficjalnych wymówek. Można powiedzieć, że amerykańscy żołnierze o wiele dokładniej mówią innym żołnierzom o ilości zabitych (cywilów i nie tylko). Liczby przeciekające do cywilnych mediów są niedokładne i giną wśród tłumaczeń.

Ujawnione dokumenty to niejawne raporty z pola walki przekazywane przez oficerów niższej rangi do analiz. Pokazują one nie tylko zachowanie żołnierzy USA, ale także armii afgańskiej, władz Afganistanu i Talibów.

>>> Czytaj: Redwatch: zobacz, dlaczego umorzono śledztwo

Raporty generalnie nie zawierają danych dotyczących sił specjalnych USA. Wyjątki dotyczą sytuacji, kiedy siły te uczestniczyły we wspólnej akcji z wojskiem. Można poznać m.in. szczegóły dotyczące krwawych akcji jednostki Task Force 373, w tym jednego z nalotów, w którym zginęło 7 dzieci.

Dokumenty mogą uświadomić czytelnikowi, że amerykańska armia urządza zwykłe polowania na liderów Talibów, które nie mają nic wspólnego z normalnym procesem i sądem. Można się też dowiedzieć, w jaki sposób armia używa tzw. dronów, aby niszczyć cele związane z Talibami.

Dokumenty ujawnione w czasie przecieku trafiły wcześniej do trzech redakcji: New York Timesa, brytyjskiego Guardiana oraz niemieckiego Der Spiegel. Gazety te różnią się w ocenie dokumentów. Przykładowo NYT uważa, że dokumenty stanowią dowód na związki pomiędzy wywiadem Pakistanu i Talibami. Guardian jest innego zdania. Spiegel z kolei ocenia afgańskich oficerów jako ofiary Talibów pozbawione pomocy.

Wydaje się jednak, że celem Wikileaks nie było ocenianie powiązań i wskazywanie winnych. Ujawnione dokumenty nie stawiają w dobrym świetle żadnej ze stron tego konfliktu. Czytając je, możemy zrozumieć, jak okrutna jest wojna i jak niewiele ma ona wspólnego ze swoim obrazem rysowanym w mediach. Nie chodzi tylko o żołnierzy, którzy stacjonują w jakimś w odległym kraju. W Afganistanie dzieją się rzeczy straszne.

Guardian i inne media cytują stanowisko Białego Domu odnoszące się do wycieków. Zdaniem władz USA takie wycieki narażają Amerykanów oraz ich sojuszników na ryzyko.

W tym miejscu warto przypomnieć, że rząd USA już od dawna uważa stronę Wikileaks.org za niebezpieczną. W marcu ujawniono dokumenty amerykańskiego kontrwywiadu, z których wynikało, że przygląda się on Wikileaks i nawet zastanawia się nad sposobami ukrócenia działalności tej strony. Kolejny wyciek raczej nie wpłynie na zachowanie armii USA w Afganistanie, ale może wzmóc działania mające na celu uciszenie Wikileaks.

>>> Czytaj: Wikileaks.org na celowniku władz USA?


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy