Nie kupiłeś dekodera telewizji cyfrowej? Możesz wyrejestrować telewizor

25-02-2013, 15:34

Nie trzeba wyrzucać telewizora, by go wyrejestrować. Jeśli Twój odbiornik nie jest przystosowany do telewizji cyfrowej, a Ty nie masz dekodera, może to być podstawa do wyrejestrowania telewizora.

W niektórych częściach kraju wyłączono już naziemną telewizję analogową, a kolejny etap wyłączeń będzie realizowany 19 marca. Ostatnie wyłączenia nastąpią w lipcu 2013 roku. Od tego momentu bezpłatną telewizję naziemną będą mogły oglądać osoby, które mają nowe telewizory z wbudowanym dekoderem DVB-T MPEG-4 albo do starszego telewizora dokupiły osobny dekoder.

Redakcja Dziennika Internautów zadała sobie ciekawe pytanie: jak będą traktowane osoby ze starszymi odbiornikami, które nie zakupiły dekodera? Telewizory takich osób utracą możliwość odbierania telewizji naziemnej, więc jak to się ma do płacenia abonamentu RTV? Czy osoby te mogą twierdzić, że nie mają odbiornika, mimo iż mają odbiornik starszego typu?

Nie masz dekodera? Możesz wyrejestrować odbiornik

Pytanie zadaliśmy Monice Bąk, rzeczniczce Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Odpowiedź przyszła dość szybko.

- Żeby przestać płacić abonament, trzeba wyrejestrować odbiornik. Odbiornik bez dekodera - jeśli jest już na tym terenie tylko cyfrowy odbiór - nie jest urządzeniem umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu. Więc po wyrejestrowaniu odbiornika [abonent] może przestać płacić... - stwierdziła rzeczniczka KRRiT w wypowiedzi dla DI24.pl.

Ta odpowiedź stanowi jasną informację dla osób, które mają starsze odbiorniki i nie kupiły dekoderów. Osoby te mogą wyrejestrować odbiornik, mimo iż nadal go posiadają. Ustawa o opłatach abonamentowych mówi bowiem, że do płacenia abonamentu zobowiązane są osoby które posiadają "odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu".

Kiedy nie można wyrejestrować?

Powyższe nie oznacza, że każdy, kto nie posiada dekodera DVB-T MPEG-4 i nowego telewizora, ma podstawę do wyrejestrowania odbiornika. Może się zdarzyć, że posiadacz telewizora starszego typu korzysta z oferty telewizji kablowej, która umożliwia mu natychmiastowy dostęp do oferty mediów publicznych. Taka osoba musi płacić, bo ma  odbiornik "w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu".

Ponadto brak dekodera nie jest podstawą do wyrejestrowania odbiornika na terenie, gdzie telewizja analogowa jest jeszcze dostępna.

Redakcja Dziennika Internautów zdaje sobie sprawę, że opisany tu problem jest tylko przejściowy i dla większości ludzi nie będzie stanowił wielkiego problemu. Niemniej uznaliśmy, że wyjaśnienie tej kwestii może się komuś przydać.

Tymczasem warto pamiętać, że polski rząd planuje reformę finansowania mediów publicznych i z czasem zamiast "podatku za telewizor" możemy mieć "podatek audiowizualny od każdego gospodarstwa domowego".

Czytaj: Abonament RTV: Minister chce 11-12 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego


Źródło: DI24.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031