Nie daj się nabrać na Biuro Zaświadczeń z KRK. To próba wprowadzenia w błąd

22-10-2012, 10:58

Firma określająca się jako Biuro Zaświadczeń z KRK rozsyła do przedsiębiorców pisma, które wyglądają na urzędowe wezwania do wniesienia opłaty związanej z Krajowym Rejestrem Karnym. Wygląda to na próbę wprowadzenia w błąd i podszywania się pod Biura Informacyjne KRK. Nie warto na te pisma reagować.

Ostatnio dużo mówiono o Krajowym Rejestrze Karnym. Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało usprawnienie jego działania m.in. poprzez możliwość składania wniosków przez internet. Zapowiedziano też elektroniczną wymianę dokumentów między sądami a KRK i mówiono o konieczności wprowadzania podobnych usprawnień w kontekście afery Amber Gold.

Czytaj więcej: Krajowy Rejestr Karny w DI24.pl

Ten "szum informacyjny" związany z KRK postanowili najwyraźniej wykorzystać ludzie o wątpliwej uczciwości. Warszawska firma o nazwie Biuro Zaświadczeń z Krajowego Rejestru Karnego infoPlayer zaczęła wysyłać do firm pisma, które wyglądają jak urzędowe zawiadomienia. W pismach tych czytamy, że firma prowadzi "zastępcze czynności weryfikujące wpisy w KRK", a udział w tym przedsięwzięciu kosztuje 200 zł.

Pismo jest skonstruowane w taki sposób, że sugeruje, iż przedsiębiorca ma obowiązek poddać się weryfikacji w terminie 7 dni od otrzymania pisma. W rzeczywistości tak nie jest.

Wspomniana firma najwyraźniej próbuje podszywać się pod Biuro Informacyjne Krajowego Rejestru Karnego, które wchodzi w skład Ministerstwa Sprawiedliwości z siedzibą przy ul. Czerniakowskiej 100 w Warszawie (wspomniana wyżej firma również ma siedzibę przy ul. Czerniakowskiej, ale pod numerem 71).

Również strona firmy (bzkrk.pl) nie ma nic wspólnego ze stronami Ministerstwa Sprawiedliwości, choć jej wygląd został opracowany tak, aby sugerować coś innego. 

Prawdziwe Biuro Informacyjne przygotowuje zawiadomienie właściwej prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Biuro Zaświadczeń z Krajowego Rejestru Karnego. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało natomiast, że tylko Biuro Informacyjne KRK oraz jego punkty informacyjne działające przy sądach powszechnych są uprawnione do udzielania informacji o osobach oraz o podmiotach zbiorowych na podstawie danych zgromadzonych w Krajowym Rejestrze Karnym.

Poniżej kopia pisma, jakie firma wysyła do przedsiębiorców.

Oszukańcza "Informacja" z firmy Biuro Zaświadczeń z KRK infoPlayer

Czytaj: Będzie pozew zbiorowy przeciwko Pobieraczek.pl. Tego nie było w planie Eller Service


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy