Nie będzie małżeństwa Microsoft-Dell. Co najwyżej związek partnerski

06-02-2013, 09:44

Dell chce wykupić swoje akcje i stać się prywatną firmą. Pomoże mu Microsoft, ale związek między firmami nie będzie tak głęboki, jak się początkowo spodziewano.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Dziennik Internautów dwa tygodnie temu pisał, że Dell może wykupić swoje akcje z pomocą Microsoftu. Wczoraj informacje te zostały potwierdzone przez samego Della.

Dell ogłosił, że podpisał porozumienie przewidujące przejęcie firmy przez Michaela Della (założyciela) oraz firmę inwestycyjną Silver Lake. Na mocy porozumienia:

  • Dell stanie się znowu spółką prywatną.
  • Udziałowcy Della otrzymają 13,65 dolarów za akcję, czyli o 25% więcej niż wynosiła cena akcji Della na dzień 11 stycznia 2013 roku (było to 10,88 dolarów za akcję).
  • Koszt całego przedsięwzięcia wyniesie 24,4 mld dolarów.
  • Microsoft dołoży do przedsięwzięcia 2 mld dolarów. Inne zaangażowane w przejęcie firmy to BofA Merrill Lynch, Barclays, Credit Suisse oraz RBC Capital Markets.

Więcej swobody za 24 miliardy

Dlaczego Dell chce się wykupić? Spółka prywatna może działać o wiele bardziej elastycznie niż spółka publiczna. Nie musi tłumaczyć się z każdego przejęcia, może też łatwiej odsprzedawać różne elementy swojego biznesu.

W perspektywie krótkoterminowej dla Della niewiele się zmieni. W perspektywie długoterminowej status spółki prywatnej może być dla niego korzystny. Wszyscy wiedzą, że rynek urządzeń inteligentnych przekształca się. Elastyczność spółki prywatnej może ułatwić Dellowi szybkie dostosowywanie się do tego rynku. 

Powyższe nie oznacza, że Dell robi w 100% bezpieczny ruch. Odkupowanie akcji generuje koszty i długi. Poza tym Dell straci możliwość operowania swoimi akcjami, co w pewnych warunkach również mogłoby ułatwić przejmowanie innych firm. Ta strategia może być dobra dla Della, ale to jeszcze nie jest pewne. 

zdjęcie
Założyciel Della - Michael Dell (fot. Charlie Brewer)

Microsoft i Dell - najwyżej związek partnerski

Wcześniej wiele emocji wywoływały plotki o udziale Microsoftu w wykupie akcji Della. Sugerowano przy tym, że Dell stanie się spółką zależną od Microsoftu. W chwili obecnej nic na to nie wskazuje. Z informacji pojawiających się w prasie wynika, że Microsoft nie będzie traktowany jak wspólnik i nie będzie mógł decydować o losie spółki. 

Można się spodziewać, że Microsoft i Dell co najwyżej zacieśnią swoją współpracę. Może to oznaczać, że Dell z czasem zacznie pełnić rolę producenta urządzeń sprzedawanych pod marką Microsoftu, takich jak np. Surface. Może się też okazać, że Dell wypuści własne urządzenia polecane przez Microsoft albo że partnerstwo między firmami będzie miało charakter czysto symboliczny.

Sonda
Czy Dell i Microsoft powinny pogłębić swoją współpracę?
  • tak
  • nie
  • nie obchodzi mnie to
wyniki  komentarze

HP krytykuje ruch Della

Na koniec ciekawostka. Mówiło się, że HP może również wykupić swoje udziały, a jednak przedstawiciele tej firmy skrytykowali ostatnie posunięcie Della. W oświadczeniu HP czytamy, że Dell będzie teraz przechodził trudny okres transformacji i jego możliwości inwestowania będą ograniczone. Z tego powodu mają ucierpieć konsumenci i cały rynek.

Skąd ta nagła troska HP o konsumentów i nawet o rywala? Czyżby HP obawiała się tego, co robi Dell? A może jest to zabieg czysto wizerunkowy, mający przekonać inwestorów, że to HP jest prawdziwym zwycięzcą na PC?

Czytaj także: Chrome OS zastąpi Windowsa, kiedy ten polegnie - uważa AcerSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.