Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Intel też otwiera sklep z aplikacjami (wideo)

15-09-2010, 10:45

Intel AppUp Center - tak nazywa się sklep z aplikacjami od znanego producenta procesorów. Oferuje on darmowe lub płatne gry oraz inne aplikacje zoptymalizowane pod kątem mobilności i rozmiarów ekranu netbooka. Prowadzenie sklepu z aplikacjami najwyraźniej staje się czymś w rodzaju rynkowego standardu.

Sklepy z aplikacjami dla konkretnych urządzeń są domeną producentów smartfonów i dostawców systemów operacyjnych. Teraz jednak tym rynkiem interesują się inne firmy, np. producent przeglądarki (Google chce uruchomić Chrome Web Store) i teraz producent procesorów, czyli Intel.

Wczoraj na konferencji Intel Developer Forum wiceprezes Intela Renée James ogłosiła ogólną dostępność sklepu z aplikacjami do netbooków — Intel AppUp Center.

>>> Czytaj: Intel też chce zdobyć pokój wypoczynkowy

Sklep oferuje darmowe lub płatne gry oraz aplikacje rozrywkowe, społecznościowe i biznesowe. Są one dostępne w systemie "wypróbuj przed zakupem", aby zachęcić użytkowników do sięgnięcia po proponowane programy.

Od momentu premiery w sklepie dostępne są aplikacje Adobe AIR, a także programy takich firm, jak Accuweather, Barnes & Noble, Funkitron, Gibson Guitars, iWin, KONAMI oraz Lifetime.

James poinformowała, że w celu dotarcia do posiadaczy netbooków na całym świecie zawarto umowy z Best Buy, brytyjską firmą Dixons i indyjską firmą Croma. Każdy z tych detalistów będzie instalował Intel AppUp Center w sprzedawanych przez siebie netbookach i udostępni go do pobrania bieżącym użytkownikom.

James ogłosiła też, że od października ASUS planuje instalować w netbookach własną wersję Intel AppUp, nazywaną „asus app store".

Z uruchomieniem sklepu związany jest Intel AppUp Developer Program, który ma pomóc w tworzeniu innowacyjnych aplikacji dla użytkowników oraz nowych źródeł przychodu dla niezależnych deweloperów poprzez takie programy, jak fundusz Intel Million Dollar Development.

>>> Czytaj: Netbooki z nowymi, dwurdzeniowymi procesorami Intel Atom już w sprzedaży

James przyznała, że spójność wrażeń to tylko jedna z korzyści. Jej zdaniem otwarte systemy operacyjne, takie jak MeeGo Intela i Nokii, stymulują kreatywność, wynalazczość i innowacyjność deweloperów. James omówiła dynamikę ekosystemu MeeGo, w tym szeroką gamę urządzeń na nim opartych oraz to, jak oprogramowanie firm trzecich oraz internetowe środowisko uruchomieniowe MeeGo (które ma być wydane w październiku) ułatwią pisanie aplikacji dla tych urządzeń.

Poza tym na Intel Developer Forum wystąpił Doug Davis, który zaprezentował nowe procesory Intel Atom, a wśród nich:

  • nową serię procesorów Intel Atom E600 SoC zaprojektowaną specjalnie pod kątem systemów wbudowanych, takich jak samochodowe systemy informacyjno-rozrywkowe, urządzenia inteligentnej sieci energetycznej oraz multimedialne telefony IP;
  • konfigurowalny procesor o nazwie kodowej "Stellarton", który składa się z rdzenia Atom E600 połączonego z układem Altera FPGA w jednej obudowie, co zapewnia dodatkową elastyczność klientom, którzy chcą stosować własne mechanizmy wejścia-wyjścia lub akceleracji;
  • Intel Atom CE4200, poprzednio znany jako „Groveland”, który ma ściśle integrować wrażenia internetowe i telewizyjne. Ten układ SoC oferuje obsługę obrazu 3-D, możliwość kodowania H.264 z wysoką rozdzielczością do takich zastosowań, jak synchronizacja między połączoną z siecią elektroniką użytkową a urządzeniami przenośnymi.

Poniżej film z fragmentami wystąpienia Renée James.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *