Innowacyjną metodę Oceny Stopnia Zagrożenia programu na podstawie jego zachowania podczas emulacji opatentowała w Stanach Zjednoczonych firma Kaspersky Lab. Technologia ta ma m.in. zminimalizować potrzebę konfiguracji rozwiązań antywirusowych przez użytkowników.
Nowa technologia analizy heurystycznej, opracowana przez Nikołaja Griebiennikowa, Olega Zajcewa, Aleksieja Monastyrskiego oraz Michaiła Pawliusznikowa, opiera się na systemie reguł wykorzystywanych do przydzielania różnym procesom poziomu zagrożenia. Amerykański Urząd ds. Patentów i Znaków Towarowych przyznał tej technologii patent nr 7530106.
Patent opisuje nieustannie rozszerzany system reguł, w którym wskazane są najpopularniejsze operacje wykorzystywane przez szkodliwe programy, takie jak dostęp do różnych części rejestru i plików systemowych, łączenie się z internetem itp. Każda operacja jest wyrażona za pomocą udziału procentowego, który odzwierciedla jej poziom zagrożenia.
W momencie wykonania operacji zwiększa się łączny potencjalny stopień zagrożenia, jakie stanowi dany proces, jednocześnie wprowadzane są różne ograniczenia dostępu do zasobów. Pozwala to zatrzymać niebezpieczną aktywność szkodliwego kodu już na początku jego działania.
Jak podkreśla Nadia Kaszczenko, główny konsultant ds. własności intelektualnej w Kaspersky Lab, opatentowana "technologia Oceny Stopnia Zagrożenia ma na celu automatyczne generowanie zestawów reguł dla znanych aplikacji".
Warto odnotować, że Kaspersky Lab posiada obecnie ponad 30 wniosków patentowych złożonych w Stanach Zjednoczonych i Rosji. W lutym firma opatentowała technologię, która umożliwia wykrywanie i usuwanie nieznanych szkodliwych programów, zainstalowanych na komputerze po jednorazowym ataku wirusa. Jeszcze wcześniej informowaliśmy o uzyskaniu przez Kaspersky Lab patentu na technologię wykrywającą tekst w obrazach rastrowych, usprawniającą walkę ze spamem.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*