Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Co zablokuje bezpieczna neostrada?

27-05-2008, 07:30

Niektórzy klienci TP mogli już doczytać się w ulotkach, że od 1 czerwca 2008 Telekomunikacja Polska uruchomi usługę "Bezpieczny Dostęp". Ponieważ pojawiły się obawy, że usługa może być dla mniej doświadczonych internautów uciążliwym ograniczeniem, postanowiliśmy spytać TP na czym dokładnie ochrona ma polegać.

robot sprzątający

reklama


Usługa "Bezpieczny dostęp" ma być świadczona nieodpłatnie. Dostępna będzie dla wszystkich opcji neostrady tp, także dla klientów usługi multipakiet tp. Klienci mają dzięki niej zyskać dodatkową ochronę przed atakami cyberprzestępców i wirusami oraz zmniejszać prawdopodobieństwo, że komputer przekształci się w "zombie".

Pracownicy Biura Prasowego Grupy TP wyjaśnili Dziennikowi Internautów, że usługa polega na ograniczeniu dostępu do portów TCP/UDP urządzeń klienta, które często wykorzystywane do atakowania maszyn. Mówiąc ściślej zadaniem usługi jest ochrona portów w kierunku do klienta (downstream): 135UDP/TCP, 137UDP, 138UDP, 139TCP oraz 445UDP/TCP.

Porty, do których ograniczany jest ruch wykorzystywane są przez komputery pracujące pod kontrolą systemów Windows do współdzielenia dysków sieciowych w sieci lokalnej oraz udostępniania drukarek w sieci lokalnej.

W ocenie TP włączenie usługi nie zakłóci pracy komputerów podłączonych do sieci lokalnej. Funkcjonalność ma ograniczyć niepożądany ruch wyłącznie z sieci internet do urządzeń klienta. Natomiast klienci, którzy wykorzystują dostęp do zdalnych dysków i drukarek z wykorzystaniem internetu po włączeniu usługi "Bezpieczny Dostęp" stracą taką możliwość.

Sonda
Co sądzisz o blokowaniu portów w neostradzie
  • Rozsądny pomysł
  • Nic nie zastąpi rozsądku użytkownika
  • Nie mam zdania
wyniki  komentarze

Usługa Bezpieczny Dostęp będzie domyślnie włączona wszystkim klientom neostrady. W razie wystąpienia problemów należy ją wyłączyć. Klient, który będzie chciał to zrobić musi do swojego id neostrady tp (loginu na sesję ppp) dodać ciąg znaków bez_ochrony, pisany literami wielkimi lub małymi. Inne przypadki nie wyłączą funkcjonalności, np.:.

  • Przykładowe id z zabezpieczeniami (czyli ID bez żadnej modyfikacji): ZFLkdxy@neostrada.pl
  • Przykładowe id bez załączonych zabezpieczeń (przykład #1): BEZ_OCHRONY-ZFLkdxy@neostrada.pl
  • Przykładowe id bez załączonych zabezpieczeń (przykład #2): bez_ochrony-ZFLkdxy@neostrada.pl

Przedrostek bez_ochrony może być wpisany tylko wielkimi lub tylko małymi literami. Kombinacje wielkich i małych liter (np.: bez_OCHRONY- czy BEZ_OchronY- ) nie będą rozpoznawane i ochrona nie będzie usunięta.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij