Netia, Dialog i s-ka chcą budować szerokopasmową Polskę

30-11-2011, 09:46

Netia, Budimex, Ericsson i Telefonia Dialog podpisały wczoraj list intencyjny, którego celem jest m.in. wspólny udział w realizacji projektów budowy regionalnych sieci szerokopasmowych, takich jak "Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej" oraz "Internet dla Mazowsza".

W ramach wspólnej inicjatywy firmy Budimex, Ericsson, Telefonia Dialog i Netia chcą m.in. pomagać w stworzeniu optymalnych rozwiązań (technicznych, finansowych organizacyjnych i prawnych), które mogłyby być wykorzystane przez dysponentów środków publicznych. Za jedną z najistotniejszych kwestii sygnatariusze listu uważają potrzebę zagwarantowania realnej i trwałej otwartości  powstającej dzięki dotacjom infrastruktury.

- Na samą tylko budowę sieci szerokopasmowych (...) Unia Europejska przeznaczyła prawie 2 miliardy złotych! Za te pieniądze ma powstać w każdym z województw po kilkaset węzłów dostępowych, do których doprowadzone będą światłowody. Nie ma tu więc mowy o tzw. ostatniej mili, czyli łączach od węzłów do poszczególnych domów (...) Jest to rzecz jasna przedsięwzięcie komercyjne, ale też realizacja misji publicznej. Jednocześnie chcemy być alternatywą dla inicjatywy TP (powstałe kilka miesięcy temu z inicjatywy TP konsorcjum w udziałem firm: Alcatel-Lucent i Hawe), która naszym zdaniem niesie ryzyko zmniejszenia konkurencji - pisze na firmowym blogu przedstawiciel Netii Karol Wieczorek.

Czytaj: Fundusze UE wydawane za wolno

- Dialog wniesie do konsorcjum swoją wiedzę i doświadczenie w obszarze budowy sieci nowych generacji. Od lat nie tylko z sukcesem budujemy i modernizujemy naszą sieć w oparciu o technologie NGA (głównie pasywnych sieci optycznych), ale też skutecznie pozyskujemy unijne współfinansowanie dla naszych największych projektów - podkreśla Robert Banasiak, wiceprezes zarządu Dialogu.

Sygnatariusze Listu deklarują gotowość do uczestniczenia w przetargach na budowę i eksploatację regionalnych sieci szerokopasmowych. Szczególnie brane pod uwagę są projekty "Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej" oraz "Internet dla Mazowsza".

Czytaj: Dialog sprzedany


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy