Netbooki trafią do uczniów na Śląsku

10-02-2009, 11:17

Upadek programu „Komputer dla ucznia” nie oznacza, że polscy uczniowie nie będą korzystać z komputerów przenośnych. Śląskie Kuratorium Oświaty przygotowało program pilotażowy, w ramach którego uczniom użyczone zostaną netbooki Classmate PC – podaje Polska The Times.

Pod koniec ubiegłego tygodnia informowaliśmy, że rząd wycofał się z programu „Komputer dla ucznia”. W jego ramach uczniowie gimnazjów mieli otrzymać dotowane przez państwo laptopy. Jak podaje Polska The Times, Śląskie Kuratorium Oświaty ma nieco inny pomysł. 30 netbooków zostanie przekazanych na zasadzie użyczenia do wykorzystania w zajęciach klas trzecich i czwartych. Nauczyciele tych klas zostaną wcześniej przeszkoleni.

Według gazety uczniowie mają otrzymać netbooki Classmate PC od Intela. Mają się w nich znaleźć e-podręczniki i pomoce naukowe takie, jak tablice matematyczne, atlasy, słowniki itd. Szczegóły na temat programu mają zostać ujawnione jutro przez kuratorium.

Zaletą netbooków Classmate są nie tylko małe rozmiary, ale również stosunkowo duża odporność na zniszczenie. W lipcu ubiegłego roku dużą liczbę tych maszyn zakupiła Portugalia w ramach inicjatywy o nazwie Magellan. Portugalskie zamówienie sprawiło, że Classmate ma szansę wypromować się jako sprzęt typowo edukacyjny.

Z informacji, jakie podaje Polska, nie wynika jasno, czy netbooki będą przypisane do ucznia, czy też będą udostępniane uczniowi danej klasy w czasie lekcji. Wydaje się jednak, że przy tym drugim podejściu szybciej i łatwiej da się zrealizować lekcje z komputerem. W programie „Komputer dla ucznia” rząd koniecznie chciał, aby gimnazjalista "dostawał" laptopa do osobistej dyspozycji. Tymczasem komputer przenośny udostępniany tylko na czas zajęć mógłby z powodzeniem odgrywać swoją rolę edukacyjną.

Na Śląsku ma też ruszyć projekt pt. "Multimedialna szafka dla ucznia = lekki tornister". Z pewnością netbook może zastąpić wiele książek, ale wciąż można mieć wątpliwości co do tego, czy e-podręczniki moją taką samą wartość edukacyjną jak publikacje papierowe. Pilotażowy program na Śląsku może więc przynieść ciekawe wnioski.


Źródło: Polska The Times
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy