Nasza-klasa.pl wciąż u Niemców

09-01-2008, 00:56

Nie powiodło się wczorajsze przeniesienie serwisu Nasza-klasa.pl do nowej serwerowni zlokalizowanej w Poznaniu. Operacja ta miała przywrócić użytkownikom N-K możliwość swobodnego korzystania z witryny, bez uciążliwego oczekiwania na jej załadowanie się.

W poniedziałek zespół Nasza-klasa.pl poinformował o kolejnym pobitym rekordzie - witrynę tę odwiedziło już 6 milionów internautów. Ruch, który generują użytkownicy tego serwisu jest prawdopodobnie porównywalny z działającymi na naszym rynku najpopularniejszymi portalami.

Wzrost popularności Onetu czy Wirtualnej Polski był jednak znacznie bardziej rozłożony w czasie, niż w przypadku Nasza-klasa.pl. Tymczasem dynamika przyrostu użytkowników i odwiedzin generowanych przez nich w tym młodym serwisie zaskakuje wszystkich. Zapewne przerosła także najśmielsze marzenia jego twórców, którzy złożyli dwa miesiące temu zamówienie na nowe serwery, jednak szybko przekonali się, że w niewystarczającej liczbie.

Dotychczas serwis działał na serwerach umieszczonych w Niemczech. Od kilku miesięcy przybywające miliony użytkowników N-K coraz częściej, zamiast znajomych, spotykali komunikaty o przeciążeniu serwerów.

"Nawet gdybyśmy przewidzieli taki rozrost portalu, nie bylibyśmy wówczas w stanie finansowo sprostać zamówieniu większej liczby sprzętu." - wyjaśnia na forum N-K Maciek Popowicz, założycieli serwisu. Przedwczoraj jednak wyjawił Dziennikowi Internautów, że "w międzyczasie złożyliśmy kolejne, jeszcze większe zamówienie na serwery, które ruszą 25 stycznia". W sumie serwis ma być obsługiwany przez 170 maszyn.

W celu poprawienia wydajności zdecydowano się także na przeniesienie serwerowni do Polski, do Poznania. Procedura przeprowadzki na nowe serwery rozpoczęła się wczoraj, około godz. 2 w nocy, kiedy to wyłączono możliwość przeglądania zasobów Nasza-klasa.pl. Odnowiony serwis miał zgodnie z planem ruszyć z "prędkością światła" o godz. 13:00, którą potem zmieniono na 14:00, aż w końcu zatrzymano się na przeprawieniu w komunikacie godziny na 17:00. Jednak serwis ruszył godzinę wcześniej, niestety, wciąż na niemieckich serwerach.

"Dzisiejsze podłączenie nowych serwerów niestety nie powiodło się z przyczyn niezależnych od nas. Prace zostaną wznowione o 2 w nocy - portal będzie od tego czasu niedostępny. Za utrudnienia serdecznie przepraszamy." - poinformował zespół nasza-klasa.pl.

Próba przeprowadzki była długa i niełatwa. Jeden z architektów systemów powiedział poznańskim redaktorom Gazety Wyborczej, że w związku z tym wydarzeniem nie spał przez 40 godzin! Drugie podejście do przenosin już za godzinę. Miejmy nadzieję, że admini rozpoczną pracę wypoczęci, a niezależne od nich problemy techniczne w tym czasie "pójdą sobie spać" i nie będziemy musieli pisać "do trzech razy sztuka".

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy