Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Nasza-Klasa: aplikacje mobilne będą bezpłatne

02-11-2009, 12:20

Nasza-Klasa przygotuje aplikacje mobilne wspólnie z krakowską spółką Mobile Expert. Pierwsza aplikacja powinna pojawić się na przełomie roku. Przedstawiciel NK Dominik Kaznowski powiedział Dziennikowi Internautów, że wszystkie aplikacje będą bezpłatne. Dodał, że oprócz nich dostępna będzie nasza-klasa.pl w wersji "lajt".

O dostępie do Naszej-Klasy przez komórkę już wspominaliśmy. W czasie weekendu serwis wydał komunikat, z którego wynika, że zawarł umowę o "strategicznej i długofalowej współpracy" z Mobile Expert. Celem tej współpracy ma być sukcesywne udostępnianie serwisów i aplikacji najpopularniejszego polskiego portalu społecznościowego z poziomu telefonów komórkowych i innych urządzeń mobilnych.

Pierwsze aplikacje mobilne powinny się pojawić w ciągu najbliższych miesięcy, prawdopodobnie na przełomie roku. Do końca 2010 roku NK planuje udostępnić w wersji mobilnej wszystkie produkty Naszej-Klasy: portal, Śledzika i nowy komunikator NKtalk.

Nasza Klasa wybrała Mobile Experts w wyniku postępowania ofertowego przeprowadzonego wśród obecnych na rynku dostawców. Zaproponowane przez firmę rozwiązanie oparte jest o zaawansowany autorski system, jakim jest Platforma Usług Mobilnych Aplikacji (PUMA), pozwalający na budowanie serwisów i usług mobilnych i udostępnianie ich na szerokim wachlarzu różnorodnych terminali i systemowych platform mobilnych (J2ME, Symbian, HTML lajt, iPhone, Windows Mobile czy Android).

Z komunikatu NK dowiadujemy się również, że ze względu na wciąż wysokie koszty połączeń w Polsce jednym z kluczowych elementów projektu jest dbałość o optymalizację wykonania usług pod kątem ilości danych przesyłanych pomiędzy urządzeniami mobilnymi a siecią.

Będzie też strona "lajt"

W listach i komentarzach niektórzy Czytelnicy DI zwrócili uwagę na to, że przeglądarka Opera Mini pozwala na wygodne przeglądanie Naszej-Klasy i jednocześnie umożliwia obniżenie kosztów przeglądania dzięki kompresji stron. Niektórzy sugerowali nawet, że serwis chce udostępnić płatną aplikację i dlatego nie dba o promocję korzystania z Opery Mini. Tak nie będzie, o czym zapewnił DI Dominik Kaznowski, pełnomocnik Zarządu ds. Marketingu i Public Relations w Nasza-Klasa Sp. z o.o.

Aplikacje będzie można pobrać bezpłatnie. Wszystkie funkcje w aplikacjach oraz na stronach lajt, które są bezpłatne w portalu, takie pozostaną. Oczywiście użytkownicy muszą się liczyć z kosztami naliczonymi przez operatów komórkowych związanymi z transferem danych. Między innymi dlatego staramy się przygotować nasze rozwiązania mobilne w taki sposób, aby maksymalnie ograniczyć opłaty ze strony naszych Użytkowników na rzecz operatorów – powiedział Kaznowski Dziennikowi Internautów.

Przedstawiciel NK dodał, że korzystanie z aplikacji mobilnych odbywa się na innych zasadach niż używanie przeglądarek w telefonach komórkowych.

Dla przeglądarek internetowych w urządzeniach mobilnych, takich jak np. Opera, przygotowujemy tak zwaną "lekką" wersję naszych produktów (...) Dostosowujemy również system nawigacji serwisu do obsługi bez myszki komputerowej. Ostatnią istotną adaptacją jest właśnie ograniczenie rozmiaru strony z punktu widzenia ilości danych przesyłanych pomiędzy urządzeniem a siecią operatora komórkowego. Trudno w tej chwili jednoznacznie wskazać, które z rozwiązań (aplikacja czy wersja lajt) okażą się bardziej ekonomiczne. Precyzyjne dane na ten temat uzyskamy podczas testów technicznych. Informacja taka zostanie udostępniona użytkownikom na specjalnej stronie poświęconej instalacji aplikacji oraz sposobowi korzystania z wersji lajt NK.

Dziennik Internautów pytał jeszcze Kaznowskiego o statystyki dotyczące internautów korzystających z serwisu przy pomocy urządzeń innych niż komputery. Zdaniem przedstawiciela NK najlepszym niezależnym źródłem takich danych jest raport firmy Opera Software "Stan sieci mobilnej". W raporcie tym nasza-klasa.pl jest od wielu miesięcy notowana na pierwszym miejscu w rankingu najbardziej popularnych stron przeglądanych mobilnie.


Źródło: DI24.pl


« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031