NASA: Curiosity odkryła koryto strumienia, czyli ślad wody na Marsie

28-09-2012, 09:38

Sonda Curiosity natknęła się na ślady żwiru, który mógł być przeniesiony przez wodę. Historia badań Marsa od zawsze łączyła się z kanałami i fantastycznymi hipotezami na ich temat, ale naukowcy są pewni, że teraz trafili na wyjątkowy dowód istnienia strumyka, który musiał płynąć przez dłuższy czas.

Wyczyny sondy Curiosity mogą wydawać się banalne. Ostatnio wspominaliśmy o tym, że sonda dotknęła swoim robotycznym ramieniem pierwszego marsjańskiego kamienia. Jeden z naszych Czytelników skomentował to tak: "Niesamowite. A kiedy znajdzie trochę błota?".

Czytaj: Wszystko o misji Curiosity

Odkrycie błota rzeczywiście byłoby niezwykłe, bo błoto składa się z wody, a woda to życie. Niestety tak przełomowego odkrycia jeszcze nie ma, ale jest coś bardziej suchego - wczoraj NASA poinformowała o znalezieniu dawnego koryta strumienia. Wygląda ono jak na zdjęciu poniżej.

zdjęcie Curiosity

źródło: NASA - Mars Science Laboratory

Większość z nas nie widzi w tym zdjęciu nic nadzwyczajnego, ale specjaliści od geologii dostrzegają skały połączone w tzw. konglomerat, składający się ziaren żwiru i lepiszcza. Rozmiary i kształty kamieni zawierają ślady, które mogą pomóc w określeniu cech strumienia, jaki mógł w tym miejscu płynąć.

Zobaczcie zresztą, jak wypada obszar zaznaczony kółkiem (zdjęcie poniżej po lewej) w porównaniu z typowo ziemską skałą uformowaną przez strumień (zdjęcie po prawej).

zdjęcie

źródło: NASA - Mars Science Laboratory

- Z rozmiaru przeniesionego żwiru wnosimy, że woda płynęła z prędkością 3 stóp (0,9 metra - red.) na sekundę i miała głębokość od kostek do biodra - mówi William Dietrich z the University of California w Berkeley. - Mnóstwo papieru zapisano o kanałach na Marsie (...) To pierwszy raz, gdy obserwujemy transportowany przez wodę żwir na Marsie. To jest przejście ze spekulacji o rozmiarze materiału w korycie do bezpośredniego obserwowania go - dodał naukowiec.

Odkrycia dokonano w miejscu leżącym pomiędzy północną krawędzią  krateru Gale'a i podstawą góry Sharpa, która znajduje się w kraterze. Zebrane materiały sugerują, że woda płynęła od krawędzi w dawnym korycie przez dłuższy czas, nie jednorazowo i nie tylko przez kilka lat. To z kolei oznacza, że na Marsie naprawdę mogły istnieć warunki dla funkcjonowania jakichś organizmów żywych.

Dokonane odkrycie nie wpłynie na przebieg misji Curiosity. Nadal zmierza ona do wyznaczonego celu, jakim jest miejsce zwane Glenelg. Wczoraj Curiosity znów pokonała rekordowy odcinek trasy, przejeżdżając bez postoju 48,9 metra. Łączny przejechany przez nią dystans to 416 metrów. Poniżej obraz uchwycony przez jedną z kamer nawigacyjnych.

Zdjęcie z Marsa

źródło: NASA - Mars Science Laboratory

Czytaj: Łazik NASA znalazł na Marsie niezwykłe... kulki. Naukowcy mają zagadkę


Źródło: NASA
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031