Narodowy Spis Powszechny - zrób to sam(a) przez przez internet

16-06-2011, 14:42

Dziś ostatni dzień, w którym można samodzielnie dokonać spisu przez internet. Można dzięki temu uniknąć wizyty rachmistrza w domu w ramach tegorocznego spisu powszechnego. Na stronie Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) są dostępne formularze spisowe. Poniżej informujemy, jak dokonać samospisu przez internet.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Tzw. samospis internetowy w ramach Narodowego Spisu Powszechnego 2011 jest możliwy od 1 kwietnia do 16 czerwca br. Osoby, które chciały uniknąć wizyty rachmistrza, powinny spisać się same do 7 kwietnia. Później można powiedzieć rachmistrzowi o zamiarze spisania się przez internet. Rachmistrz wyznaczy termin kolejnej wizyty na wypadek, gdybyśmy nie dokonali samospisu.

  • Samospisu mogą dokonać osoby, które ukończyły 16 rok życia. Dane dotyczące osób małoletnich przekazują osoby pełnoletnie wspólnie z nimi zamieszkałe.
  • Informacje na formularzu powinny być podane wg stanu w dniu 31 marca 2011 r. o godzinie 24.00.

Na spisanie się przez internet mieliśmy 14 dni od dnia pierwszego logowania w systemie. Informacje można było w tym czasie uzupełniać i zmieniać. Jeśli nie wypełnimy ankiety całkowicie, zadzwoni do nas ankieter lub odwiedzi nas rachmistrz.

>>> Czytaj: Kto wie o Spisie Powszechnym przez internet?

 

Formularz identyfikacyjny
fot. DI, zrzut z ekr. - Formularz identyfikacyjny

  • Aby wziąć udział w spisie internetowym, należy najpierw skorzystać z tzw. formularza identyfikacyjnego.
  • Dopiero po jego wypełnieniu będzie możliwy dostęp do formularza spisowego (za pomocą numeru PESEL i hasła). Formularze oraz instrukcje znajdziemy pod adresem spis.gov.pl.

Dostępna jest tam również wersja demonstracyjna formularza online, dzięki której można się zapoznać z systemem, nie wysyłając informacji do bazy danych. 

Spis przeprowadza się jako badanie pełne i reprezentacyjne. Badanie reprezentacyjne przeprowadza się u osób stale zamieszkałych i czasowo przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, których mieszkania zostały wylosowane do tego badania. Pozostałe osoby objęte są badaniem pełnym. Informacja o rodzaju badania jest wyświetlana w aplikacji po zalogowaniu i wprowadzeniu adresu zamieszkania.

  • Dane w formularzu online wprowadzamy przez przeglądarkę.
  • Ponadto na stronie z formularzami (form.spis.gov.pl) dostępny jest Formularz elektroniczny NSP off-line. Program ten umożliwia wypełnienie formularza na komputerze niepodłączonym do sieci. Dane są zapisywane do pliku *.gus, który można wysłać z dowolnego komputera podłączonego do internetu. Można również dostarczyć ten plik na fizycznym nośniku do Gminnego Biura Spisowego przy urzędzie miasta lub gminy. Dobra wiadomość - jest wersja dla Windowsa i Linuksa.

Pytania w formularzu są proste i nie powinny nikomu sprawić problemu. Przez internet można się spisać z dowolnego miejsca i dowolnego komputera, ale wyłącznie w okresie spisu. Interfejs formularza elektronicznego jest dobrze opisany w instrukcji dostępnej jako plik PDF. Jest też podobna instrukcja dla badania reprezentacyjnego.

Pracą rachmistrzów pracujących przy spisie zarządzają dyspozytorzy wojewódzcy przy pomocy aplikacji dyspozytorskiej. W tej aplikacji dyspozytor widzi wszystkie mieszkania, w których ma się odbyć spis. Widzi tam również, czy w danym miejscu została już przeprowadzona ankieta i w jaki sposób została ona przeprowadzona. To ma gwarantować, że osoby spisane przez internet nie zostaną spisane podwójnie.

>>> Czytaj: Spis Powszechny i Spis Rolny w systemie Contact Center


Źródło: GUS


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.