Naloty na udostępniających pliki na forum

27-11-2009, 19:26

Policja dokonała kolejnego nalotu, tym razem na osoby, które naruszały prawa autorskie, udostępniając na jednym z popularnych forów pliki z pirackim oprogramowaniem, grami, filmami oraz muzyką.

W ośmiu województwach policjanci przeszukali kilkanaście mieszkań zajmowanych przez użytkowników forum, którego nazwy ani adresu funkcjonariusze jeszcze nie ujawnili. W wyniku przeprowadzonych nalotów zabezpieczono dziewięć komputerów, trzy laptopy, sześć dysków twardych, ponad 1000 sztuk płyt CD/DVD, o łącznej wartości ok. 30 tys. zł.

Jak informują funkcjonariusze, osoby, których mieszkania zostały przeszukane, są podejrzane o popełnienie przestępstwa przeciwko mieniu, opisanego w art. 278 §2 Kodeksu Karnego

§ 1. Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

oraz art. 116 §2 ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych

1. Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w ust. 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

3. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełniania przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo działalność przestępną, określoną w ust. 1, organizuje lub nią kieruje, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.

Policja oszacowała straty właścicieli praw autorskich na co najmniej 200 tys. zł. Nie ujawniono nazwy ani adresu forum, na którym namierzono podejrzanych.

>> Czytaj także: Administratorzy OdSiebie zatrzymani. Grozi im nawet 5 lat więzienia.

Kilka tygodni temu policja zamknęła cały serwis internetowy za to, że część jego użytkowników bezprawnie udostępniała za pomocą tej witryny materiały chronione prawem autorskim. W opisanym wyżej przypadku obyło się bez tak drastycznych metod. Administratorom zamkniętego serwisu odsiebie.com organizacje zajmujące się ochroną interesów producentów i twórców zarzucały brak współpracy i lekceważenie ich żądań usuwania spornych plików. Możliwe, że właściciele opisywanego forum nie byli tak oporni i chętniej współpracowali z OZZ-ami oraz policją.

Warto jednak pamiętać, że sprawa odsiebie.com nie skończy się tylko na ukaraniu administratorów. Policja analizuje zamknięte serwery serwisu i grozi, że odpowiedzialności nie unikną także osoby, które za pomocą tego serwisu aktywnie udostępniały pliki chronione prawem autorskim.

>> Czytaj także: Użytkownicy Odsiebie mogą trafić do więzienia


Źródło: Policja.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031