Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Najczęściej wykrywane wirusy marca

13-04-2006, 14:53

Firma Panda Software opublikowała marcowy ranking najczęściej pojawiających się wirusów. Według danych uzyskanych z bezpłatnego skanera antywirusowego Panda ActiveScan, najczęściej wykrywanym szkodnikiem, zarówno w Polsce jak i na świecie, jest skrypt FTP, umożliwiający rozprzestrzenianie się robaków z rodziny Sdbot.

Drugim najczęściej wykrywanym kodem był robak Netsky.P, który rozprzestrzenia się w sieciach P2P oraz za pośrednictwem luk w zabezpieczeniach programu Outlook. Co ciekawe robak ten nadal jest jednym z najczęściej wykrywanych zagrożeń, mimo że grasuje w Sieci już od dwóch lat.

Trzecie miejsce w światowym rankingu zajął Exploit/Metafile, wykorzystujący lukę w systemie Windows odnoszącą się do przetwarzania plików WMF. W tym przypadku, duża ilość infekcji spowodowana jest lekceważeniem przez użytkowników aktualizacji systemu Windows i towarzyszących mu programów, np. Outlook.

W Polsce na drugim miejscu pojawił się Exploit.C, który umożliwia na korzystanie z zasobów zainfekowanych komputerów, np. wykradanie poufnych danych. Rozprzestrzenia się on zarówno kanałami online, np. w załącznikach wiadomości email, jak i offline - poprzez płyty CD.

Dziewięć z dziesięciu najczęściej wykrywanych zagrożeń na świecie nie zmieniło swojej pozycji w zestawieniu, w porównaniu z poprzednim miesiącem. Nowością na liście jest trojan Lowzones.QF, który wykonuje zrzuty zawartości ekranu komputera do plików graficznych lub wykrada z zainfekowanego komputera poufne dane użytkownika.

W rankingu marca znalazły się także takie zagrożenia jak Tearec.A (CME-24), znany jako Kamasutra oraz Sober.AH (CME-681), który spowodował spore zamieszanie w ubiegłym roku.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *