Nadawca flaguje, Microsoft blokuje

19-05-2008, 14:26

Użytkownicy oprogramowania Windows Media Center mogą być pozbawieni możliwości nagrywania niektórych programów telewizyjnych. Microsoft przyznał, że nadawcy telewizyjni mogą wykorzystać tzw. flagi nadawcze w tym celu. Firma twierdzi, że jest to dostosowanie się do zasad narzuconych przez Federalną Komisję Handlu, ale zdaniem serwisu CNET nie jest to wcale obowiązkowe.

Informacje o tym, że niektóre programy NBC Universal TV nie mogą zostać nagrane pod Windows Vista pojawiła się na forum thegreenbutton.com. Potem została opisana w serwisie CNET, który postanowił ustalić kto mógł zablokować możliwość nagrywania programu telewizyjnego.

Wczoraj CNET poinformował o odpowiedzi przedstawicielki Microsoftu, która stwierdziła, że technologie włączone do systemu Windows bazują na zasadach ustalonych przez Federelną Komisje Handlu (FTC).

- W ramach tych regulacji Windows Media Center w pełni stosuje się do flag (nadawczych – red.) używanych przez nadawców i twórców treści w celu określenia w jaki sposób ich treści mogą być rozprowadzane oraz konsumowane - napisała rzeczniczka Microsoftu

Wspomniane przez rzeczniczkę Microsoftu flagi nadawcze, to kody, które jeśli są zawarte w programie, mogą uniemożliwić nagranie odbieranego programu albo odtworzenie programu uprzedniego nagranego.

Federalna Komisja Handlu (FTC) zgodziła się na stosowanie przez nadawców takich flag. CNET zwraca jednak uwagę na to, że producentom oprogramowania wcale nie narzucono ich stosowania. FTC proponowała takie rozwiązanie w roku 2005, ale propozycję odrzucono stwierdzając, że regulator nie powinien wpływać na producentów w kwestii tego, jak mają oni interpretować otrzymywany sygnał.

Mamy więc sytuację, kiedy dominujący na rynku producent oprogramowania z własnej woli spełnia żądania nadawców telewizyjnych. Co więcej – producent ten przedłożył żądania nadawców ponad potrzeby swoich klientów. W ocenie analityków Microsoft powinien szerzej informować o takich rzeczach, aby osoby kupujące jego produkty dobrze wiedziały czym firma ta się kieruje.

Na koniec należy zaznaczyć, że nie wiadomo czy NBC rzeczywiście zastosowało flagę nadawczą w przypadku programu, o którym była mowa na forum thegreenbutton.com. Rzeczniczka Microsftu wcale tego nie potwierdziła. Przyznała jedynie, że coś takiego może się stać. Przyznała też, że czasem może dojść do błędnego oflagowania danego przekazu.


Źródło: CNET
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy