Na zwrot nadpłaty z PIT trzeba czekać nawet do 3 miesięcy

Złożyłeś już swoje zeznanie i czekasz na zwrot nadpłaty? Fiskus ma na to maksymalnie 3 miesiące. Wiele zależy więc od tego, kiedy złożyłeś PIT-a, gdyż od tego dnia liczy się ten okres.

30 kwietnia to ostatni dzwonek na dokonanie rozliczenia podatkowego. Do tego bowiem dnia, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy zobowiązani są dostarczyć do właściwego urzędu skarbowego wypełnione zeznanie podatkowe celem rozliczenia podatku od dochodu uzyskanego w trakcie trwania minionego roku. W przypadku gdy w deklaracji podatkowej wykazana zostanie nadpłata, przysługuje prawo do zwrotu pieniędzy. 

Kto pierwszy ten lepszy, czyli 3 miesiące od złożenia zeznania 

W przypadku gdy z wypełnionego zeznania podatkowego wynika nadpłata podatku, podatnicy mogą liczyć na zwrot stosownej kwoty w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia formularza. Oznacza to, że im szybciej wywiązali się oni z obowiązku rozliczenia podatku dochodowego, tym szybciej zostaną zwrócone im pieniądze. Trzeba pamiętać, że 3 miesiące to maksymalny okres na zwrot, jaki ma fiskus. Oznacza to, że zwrot może nastąpić na przykład po 4 tygodniach lub po 2 miesiącach. Wiele zależy od tego, w jakim momencie złożyliśmy nasze zeznanie. Dopóki jednak nie upłynie przewidziany ustawą 3-miesięczny termin, nie ma powodów do niepokoju. 

Warto w tym miejscu podkreślić, że za dzień złożenia zeznania uznaje się w szczególności dzień jego złożenia w urzędzie (gdy formularz jest przekazywany osobiście), dzień nadania na poczcie (gdy korzystamy z tej formy) lub dzień, w którym nadawca otrzymał urzędowe potwierdzenie odbioru (gdy zeznanie zostało wysłane przez internet). 

Uwaga! Jeżeli złożona została korekta zeznania zanim jeszcze nastąpił zwrot podatku, 3-miesięczny termin jest liczony od dnia złożenia korekty. 

Źródło nadpłaty

Analizując problem nadpłaty podatku i związanego z nim zwrotu podatku, istotne wydaje się ustalenie źródeł tego zjawiska. Przede wszystkim należy pamiętać, że pojęcie nadpłaty obejmuje nie tylko kwoty podatku, których wartość została zawyżona, jak również nienależnie uregulowana, ale także sumy pobrane przez płatników podatku jako okresowe zaliczki na podatek dochodowy, wpłacane na rachunek fiskusa w trakcie roku. 

Nadpłata wykazywana w rocznym zeznaniu może wynikać z preferencyjnego sposobu rozliczenia np. wspólnie z małżonkiem lub ulg podatkowych – np. ulgi prorodzinnej.  Nie bez znaczenia dla ostatecznej wartości zobowiązania podatkowego wykazywanego w deklaracji PIT pozostają różnego rodzaju odliczenia od dochodu na przykład przekazanych darowizn na rzecz organizacji realizujących cele społecznie użyteczne czy wydatków na internet. Nadpłata może być także wynikiem na przykład podwyższonych kosztów pracowniczych wynikających z tego, że pracownik poniósł dodatkowe wydatki na dojazd do pracy (tylko udokumentowane biletami imiennymi okresowymi), których wartość przekracza 111,25 zł, czyli przyjętą  w ustawie wartość limitu  kosztów kwotowych. 

Na konto, w placówce skarbowej czy przekazem pocztowym – wybór należy do podatnika 

Istotną kwestią, o której należy wiedzieć, jest fakt, że forma, w jakiej nastąpi zwrot nadpłaconego podatku, jest uzależniona od preferencji podatnika. Prawo podatkowe przewiduje bowiem trzy alternatywne rozwiązania. Pierwszym, a zarazem chyba najwygodniejszym, jest przelew, który dokonywany jest bezpośrednio  na wskazany przez podatnika rachunek bankowy. 

Jest to jednocześnie jedyna forma zwrotu dla tych osób, które są zobowiązane do posiadania rachunku bankowego. W przypadku gdy podatnik nie posiada rachunku w instytucji kredytowej, zwrot dokonywany jest  w gotówce. Nadpłaconą kwotę można odebrać w kasie lub też za pośrednictwem Poczty Polskiej w formie przekazu pieniężnego, którego kosztem z zasady obciąża się podatnika. 

Warto jednak pamiętać o tym, że nadpłata, której wysokość nie przekracza kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym (8,80 zł), podlega zwrotowi tylko i wyłącznie w kasie urzędu skarbowego. 

Najpierw zaległości podatkowe

Niestety wykazanie nadpłaty w rocznym zeznaniu podatkowym nie zawsze musi oznaczać zwrotu pieniędzy. W sytuacji gdy podatnik posiada nieuregulowane zaległości podatkowe, wartość nadpłaty zostanie w pierwszej kolejności zaliczona z urzędu na poczet zaległości podatkowych wraz z naliczonymi odsetkami. Dopiero po ich uregulowaniu pozostała po potrąceniach kwota zostanie podatnikowi zwrócona, o ile nie złożył on wniosku o zaliczenie nadpłaty w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.

Elżbieta Węcławik, Tax Care
Adam Bujalski, księgowy Tax Care

Zobacz także:


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031