Na elektroniczne dowody osobiste jeszcze poczekamy

22-03-2012, 07:58

Gdyby wszystko szło jak trzeba, już dziś Polacy mieliby elektroniczne dowody osobiste z e-podpisem, które mogłyby zastąpić inne dokumenty. W projekcie były jednak przesunięcia, a teraz będą kolejne. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji uznało, że korzyści z wprowadzenia e-dowodu i tak nie byłyby obecnie pełne.

Elektroniczne dowody z e-podpisem zapowiadano najpierw na styczeń 2011 roku, potem na lipiec ub.r., potem mówiono o roku 2013 w związku z postępowaniem przetargowym. Wydaje się jednak, że nie tylko przetargi wydłużają czas realizacji projektu pl.ID.

Ostatnio w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji miały miejsce zmiany personalne. Wczoraj oficjalnie poinformowano, że Piotr Kołodziejczyk podał się dymisji z powodu "różnicy w koncepcji związanej z projektem pl.ID". Wraz z nim do dymisji podali się dyrektor Centrum Projektów Informatycznych dr Zbigniew Olejniczak oraz jego zastępca dr Mariusz Grajek.

Potem MAC wydało kolejny komunikat mówiący, iż "w związku z ostatnimi pracami Komitetu ds. Cyfryzacji (...) dokonano przeglądu zakresu funkcjonalności dowodu elektronicznego oraz powiązania przetargu na nowe dowody osobiste z celami projektu pl.ID, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii obciążenia budżetu państwa kosztami wymiany dowodów osobistych". Po dokonaniu tego przeglądu ustalono, że korzyści z wprowadzenia elektronicznego dowodu osobistego i tak pojawią się dopiero wtedy, gdy zostanie osiągnięta pełna integracja rejestrów państwowych.

Czytaj: Elektroniczny dowód - jakie wyzwania dostrzega GIODO?

Ponadto zdaniem MAC konieczne jest zapewnienie zgodności funkcji warstwy elektronicznej e-dowodu z wymaganiami ustawowymi. To oznacza, że trzeba brać pod uwagę konieczność uwzględnienia nadchodzącej nowelizacji unijnej dyrektywy dotyczącej ram w zakresie podpisów elektronicznych.

Ostatecznie więc Komitet zaproponował, aby poczekać z wdrożeniem e-dowodów do czasu opracowania jednolitej polityki w zakresie uwierzytelniania obywateli w systemach administracji publicznej oraz znowelizowania ustawy o dowodach osobistych. Ta ustawa będzie musiała uwzględniać wymagania dotyczące przyjętej polityki uwierzytelniania, a także będzie zgodna ze wspomnianą unijną dyrektywą.

Komitet uważa też, że realizacja funkcjonalności Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego powinna nastąpić w formie osobnej, dodatkowej karty wydawanej przez NFZ. Potem, gdy e-dowody się pojawią, powinny umożliwiać przechowywanie danych z tej karty.

Ostatnia rekomendacja dotyczy "przeprojektowania dotychczasowego projektu pl.ID". Ma się on podzielić na dwa projekty, z których jeden będzie miał na celu zintegrowanie różnych rejestrów, a drugi skupi się na informatyzacji rejestrów urzędów stanu cywilnego.

Obecnie rzecznik MAC wspomina o realizacji tych projektów do końca 2014 r. Kiedy naprawdę możemy dostać nowe dowody? Trudno powiedzieć. Po prostu doświadczenie uczy, że terminom wdrożenia dowodów elektronicznych nie można ufać.

Czytaj: Nowe dowody osobiste będzie łatwo rozszyfrować


Źródło: MAC
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031