Na Assange'a w USA już czeka akt oskarżenia

06-03-2012, 10:44

Amerykańskie zarzuty przeciwko założycielowi Wikileaks są już przygotowane, teraz władzom USA brakuje tylko Juliana Assange'a - wynika z e-maili firmy Stratfor, które są tematem kolejnego wycieku Wikileaks.

Na początku ubiegłego tygodnia demaskatorski serwis Wikileaks zaczął ujawniać e-maile firmy Stratfor. To taka prywatna firma, która dostarcza "analiz geopolitycznych". Należy pod tym rozumieć dostarczanie firmom i agencjom rządowym różnych delikatnych informacji, których zbieranie nie zawsze odbywa się w uczciwy sposób.

Jednym z mediowych partnerów przy najnowszym wycieku Wikileaks była australijska gazeta The Age. Podaje ona, że na Juliana Assange'a, założyciela Wikielaks, w USA czeka już akt oskarżenia. The Age opiera swoje informacje na e-mailach pochodzących z wycieku (zob. The Age, Charges against Assange drawn up in US, says email). 

Czytaj: Wikileaks pokazuje ciemne strony wywiadu korporacji i państw

Do tej pory słyszeliśmy o rozważaniach na temat tego, czy Juliana Assange'a można oskarżyć o szpiegostwo. Problem w tym, że szpieg zazwyczaj nie prowadzi strony internetowej, na której publikuje swoje odkrycia. Sam Assange twierdzi, że jest czymś w rodzaju dziennikarza i nie można go traktować jak szpiega. Powinno się nawet chronić jego prawo do nieskrępowanej wypowiedzi i krytykowania władz.

Z informacji ujawnionych przez The Age wynika, że władze USA nie mają zamiaru zastanawiać się nad naturą działań Assange'a. Zestaw zarzutów jest podobno przygotowany i - co więcej - jest to informacja bardzo wrażliwa. Dowiadujemy się o tym z e-maila do analityka, w którym wiceprezes Stratforu Fred Burton pisze "Pls protect", a potem "Not for Pub". To oznacza, że informacja ma być chroniona przed wyciekiem i nie jest do publikacji.

Ponadto według The Age ujawnione e-maile firmy Stratfor pokazują, iż szczególnie irytującym wyciekiem było ujawnienie amerykańskich depesz dyplomatycznych. Nic dziwnego - każdy przecież wie, że w Afganistanie i Iraku dzieją się straszne rzeczy. To wszystkich oburza, ale ostatecznie jakoś się z tym godzimy. Tymczasem ujawnienie depesz przesyłanych między dyplomatami było uderzeniem w naprawdę czułe miejsce współczesnych państw.

Assange obawia się, że ekstradycja z Wielkiej Brytanii do Szwecji, w związku z zarzutami molestowania i gwałtu, ma otworzyć drogę do ekstradycji do USA. Te obawy są zrozumiałe. Władze USA wzięły się już zresztą za sądzenie informatora Wikileaks. Z e-maili firmy Stratfor wynika jednak, że za postępowaniem prowadzonym w Szwecji nie ma nic szczególnego, raczej prokuratorzy chcą je wykorzystać, by wyrobić sobie nazwisko.

Czytaj: Informator Wikileaks stanie przed sądem wojskowym


Źródło: The Age
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031