MySpace chce miliony dolarów na wielki powrót... jako "zabójca Spotify"

20-11-2012, 10:41

MySpace, dawna potęga społecznościowa, ma zamiar zmienić się w usługę typowo muzyczną i wrócić w pełni chwały. Jest jeden problem - potrzeba na to dość sporo pieniędzy, a twórcy MySpace najwyraźniej nie oceniają realnie swoich możliwości.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Pamiętacie MySpace? Kiedyś to była społecznościowa potęga, tak jak dzisiaj Facebook. Był to praktycznie synonim serwisu społecznościowego. Kiedy przejmował go koncern News Corp. wydawało się, że to jedno z najważniejszych przejęć, które zapewni nabywcy władanie internetem.

Dziś MySpace to raczej symbol potęgi, która upadła. Co jakiś czas dawny gigant chce się jednak podnieść, a receptą na kolejne sukcesy miała być zamiana MySpace w usługę muzyczną. Wygląda na to, że te plany są ciągle żywe, a MySpace chciałaby wrócić jako "zabójca Spotify".

MySpace odrabia straty... i generuje straty

Do prezentacji ujawniającej plany Media Holdings - obecnych posiadaczy MySpace - dotarł Business Insider. Wynika z niej, że MySpace rzeczywiście odrabia straty - ruch na witrynie skoczył od grudnia 2011 roku o 36%. Przychody wzrosły do 15 mln dolarów w tym roku, ale i tak MySpace zanotuje w tym roku stratę w wysokości 40 mln dolarów, a w przyszłym roku może stracić kolejne 25 mln.

Z informacji ujawnionych przez Business Insidera wynika też, że firma będąca właścicielem MySpace chciałaby zebrać 50 mln dolarów, by uruchomić nową usługę muzyczną. Z tej kwoty nawet 25 mln dolarów mogą pochłonąć umowy licencyjne z dostawcami muzyki, a 10 mln może być przeznaczone na marketing.

300% wzrostu! Kto da więcej!

Ujawniona prezentacja pokazuje niezwykły optymizm Media Holdings. Firma wierzy, że już w 2013 roku mogłaby osiągnąć 58 mln dolarów rocznego przychodu z MySpace, co oznaczałoby wzrost o jakieś 386% (sic!). W następnych latach przychody mają skakać do 102, a potem 140 mln dolarów. To jest coś więcej niż optymizm. Poniżej stosowny slajd z prezentacji.

wykres

Szczerze powiedziawszy, MySpace już wcześniej okazał się niezwykłym pożeraczem pieniędzy. News Corp. kupił dawnego społecznościowego giganta za 580 mln dolarów, a odsprzedał do za jedyne 35 mln (słownie: trzydzieści pięć milionów). Właśnie dlatego szef News Corp. mówił, że wiele się nauczył dzięki MySpace, choć była to kosztowna lekcja.

Rynek muzyki nie jest łatwy

Obecnie MySpace pcha się w biznes, który wcale nie jest ogromnie dochodowy. Owszem, ludzie chcą słuchać muzyki, ale trudniej jest zmusić do płacenia za nią. Tymczasem trzeba mieć umowy licencyjne z wytwórniami muzycznymi, które każą sobie słono płacić już na starcie i nie są najbardziej ugodowym partnerem, jakiego można sobie wymarzyć.

Sonda
Czy MySpace odbuduje swoją potęgę?
  • tak, wróci w pełni chwały!
  • najwyżej w 50%
  • najwyżej w 10%
  • MySpace umiera i tyle
wyniki  komentarze

Właściciel MySpace najwyraźniej usiłuje zrobić coś, co jest taktyką rodem z czasów internetowej bańki. Pokazuje on inwestorom znaną markę (MySpace) z wykresami obiecującymi ogromny wzrost i teraz mówi "dajcie mi 50 milionów". Niestety to się dzisiaj może nie udać. 

MySpace już nikogo nie przekonuje, a dodatkowo nieudany debiut giełdowy Facebooka nauczył inwestorów, że ocenianie wartości spółek internetowych powinno być równie ostrożne jak przechodzenie nago przez drut kolczasty. W Dzienniku Internautów wielokrotnie zauważaliśmy, że tylko optymiści mogą nadmuchać bańkę. Najlepiej zobaczyć to na przykładzie Facebooka, który dość szybko stracił połowę wartości.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.