Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

MWC 2016: Modułowy smartfon LG, kulisty robot Samsunga, wirtualna rzeczywistość HTC

22-02-2016, 08:59

Kuliste domowe roboty i zestawy do wirtualnej rzeczywistości debiutują na targach Mobile World Congress w Barcelonie. Dzisiaj "mobilność" znacznie wykracza poza temat smartfonów i tabletów. Zapraszamy na krótki przegląd urządzeń zaprezentowanych przy okazji MWC 2016.

Ruszają targi Mobile World Congress w Barcelonie. Kilka firm zaprezentowało swoje nowości już wczoraj. 

LG G5 - pierwszy smartfon "modułowy"

Firma LG zaprezentowała smartfon G5, który określany jest jako "pierwszy w historii" smartfon modułowy.

Słowo "modułowy" sugeruje, że jest to smartfon-skłądak w rodzaju Google Ara. W rzeczywistości modułowość jest tu rozumiana inaczej, jako możliwość transformowania smartfona do bardziej wyspecjalizowanych form. Odbywa się to poprzez wysunięcie baterii z dolną częścią obudowy i umieszczeniu modułu na jej miejscu. 

LG G5

Urządzenie jest wyposażone w aluminiową obudowę i ma dwa tylne aparaty - z obiektywem o kącie widzenia 135 stopni oraz z obiektywem standardowym. Dzięki temu można z jednego miejsca wykonać dwa zdjęcia różniące się perspektywą. 

Dzięki modułowej konstrukcji, smartfon LG G5 może zostać przekształcony w cyfrowy aparat fotograficzny albo odtwarzacz Hi-Fi. Jest nadal zasilany z tradycyjnej, wyjmowanej baterii.

Do przekształcania smartfona w aparat służy moduł LG CAM Plus podłączany do gniazda baterii. Zapewnia on pewny chwyt oraz wygodne sterowanie funkcjami aparatu. Moduł LG CAM Plus jest wyposażony w fizyczne przyciski: włącznik, przycisk migawki, przycisk nagrywania, zbliżania, a także kontrolkę LED. Moduł fotograficzny w LG G5 jest też wyposażony w dodatkową baterię o pojemności 1200 mAh.

Moduł dźwiękowy LG Hi-Fi Plus z rozwiązaniami B&O PLAY to cyfrowo-analogowy przetwornik Hi-Fi, zaprojektowany we współpracy z B&O PLAY. Moduł może być używany albo wraz ze smartfonem LG G5, albo jako niezależny przetwornik cyfrowo-analogowy Hi-Fi, podłączony do dowolnego smartfona lub komputera PC.

Smartfon LG G5 jest wyposażony w Procesor Qualcomm Snapdragon 820, wyświetlacz IPS 5,3 cala, aparaty 16 MP i 8MP, 4 GB RAM. Działa pod kontrolą systemu Android 6.0 Marshmallow. Film poniżej prezentuje jak wygląda "transformacja" urządzenia.

LG Rolling bot, LG Friends

Oczywiście smartfon G5 nie jest jedyną nowinką zaprezentowaną przez LG. Firma wprowadziła również asortyment akcesoriów określany jako LG Friends. Są wśród nich:

 • LG 360 VR to gogle wirtualnej rzeczywistości, które można podłączyć do smartfona G5 przy użyciu specjalnego kabla.
 • LG 360 CAM to kompaktowa kamera 360, wyposażona w dwa aparaty 13 MP z obiektywami o kącie widzenia 200 stopni, baterię 1200 mAh, wewnętrzną pamięć o pojemności 4 GB oraz gniazdo karty microSD.
 • Pilot LG Smart Controller, który pozwala na łatwe sterowanie niektórymi dronami.
 • LG Rolling Bot to urządzenie, które toczy się jak piłka i jednocześnie wykonuje zdjęcia lub nagrywa filmy przy użyciu wbudowanego aparatu 8 MP.

LG G5

To ostatnie urządzenie zasługuje na szczególne omówienie. LG Rolling Bot może służyć do monitorowania domu, obserwowania zwierząt domowych, a także do zdalnego sterowania kompatybilnymi urządzeniami. Dzięki zamontowanej kamerze oraz Wi-Fi, użytkownicy mogą monitorować wnętrze swoich domów i wyświetlać na smartfonie LG G5 obraz przesyłany strumieniowo.

Film poniżej przedstawia Rolling Bota w akcji. 

Samsung - nowe smartfony

Firma Samsung przedstawiła nowe urządzenia z rodziny Galaxy: Samsung Galaxy S7 i Galaxy S7 Edge. Są wyposażone w ekrany o przekątnej odpowiednio 5,1 oraz 5,5 cala i wykonane ze szkła z efektem 3D i metalu.

Samsung Galaxy S7

Urządzenia są wyposażone w:

 • procesor 8-rdzeniowy (2,3 GHz Quad, 1,6 GHz Quad), 64‑bitowy, technologia 14 nm lub 4-rdzeniowy (2,15 GHz Dual, 1,6 GHz Dual), 64‑bitowy, technologia 14 nm;
 • 4 GB RAM, 
 • aparat tylny 12 MP i przedni 5 MP;
 • płatności NFC, MST;
 • akcelerometr, zbliżeniowy, światła RGB, geomagnetyczny, żyroskopowy,
 • czytnik linii papilarnych, barometr, czujnik Halla, pulsometr
 • Android 6.0 (Marshmallow).

Funkcja Always‑On Display sygnalizuje ważne połączenia przychodzące i powiadomienia także wtedy, gdy użytkownik zrobił sobie przerwę w pracy i używa telefonu w celach rozrywkowych.

Galaxy S7 i Galaxy S7 Edge mają funkcję szybkiego ładowania przewodowego i bezprzewodowego. Ponadto hybrydowe gniazdo karty SIM umożliwia zainstalowanie karty microSD o pojemności do 200 GB, a w niektórych krajach to samo gniazdo można wykorzystać do zainstalowania drugiej karty SIM.

Samsung wprowadził udoskonalenia sprzętowe i w zakresie oprogramowania, optymalizujące wydajność urządzeń w grach. Nowy dodatek dla graczy – Game Launcher – umożliwia zarządzanie zużyciem energii i ograniczenie powiadomień. Ponadto użytkownicy mogą nagrywać przebieg gry i udostępniać zawartość ekranu innym graczom. 

Samsung Galaxy S7 i Galaxy S7 Edge będą dostępne od połowy marca 2016 roku.

Samsung - Gear 360 

Innym godnym uwagi gadżetem Samsunga jest Gear 360 - kamera do rejestrowania ujęć w promieniu 360 stopni. jest wyposażony w dwa obiektywy typu „rybie oko”, którym towarzyszą matryce o rozdzielczości 15 megapikseli. Taki układ umożliwia rejestrację obrazu w wysokiej rozdzielczości (3840 x 1920) w promieniu 360 stopni.

Urządzenie pozwala także na uzyskanie nieruchomych obrazów o rozdzielczości 30 megapikseli. Kolejna funkcja to rejestracja ujęć 180‑stopniowych za pomocą tylko jednego obiektywu. Gear 360 jest wyposażony w jasne obiektywy F2,0, które umożliwiają uzyskanie zdjęć o wysokiej rozdzielczości oraz pełnej panoramy wideo nawet przy słabym oświetleniu.

Samsung Gear 360

Dzięki urządzeniu Gear 360 zsynchronizowanemu ze smartfonem Samsung użytkownicy będą mogli oglądać treści w czasie rzeczywistym w trakcie nagrywania. Gear 360 automatycznie przesyła zarejestrowane filmy do pamięci smartfona lub umożliwia ich wysłanie bezpośrednio do serwisów społecznościowych, takich jak Facebook, YouTube czy Google Street View. Samodzielnie zarejestrowaną treść można oglądać za pomocą urządzenia Gear VR.

Wszystkie niezbędne funkcje będą dostępne w ramach specjalnej mobilnej aplikacji, którą można pobrać z Galaxy Apps i Google Play. Dalsza obróbka i edycja będzie możliwa za pomocą odpowiedniego oprogramowania komputerowego.

Gear 360 jest kompatybilny z wybranymi smartfonami Samsung, w tym z Galaxy S7 i Galaxy S7 Edge oraz Galaxy S6+, Note 5, Galaxy S6 edge i Galaxy S6. Kamera Gear 360 będzie dostępna od II kwartału 2016 roku w wybranych krajach.

HTC

Firma HTC przedstawiła konsumencką edycję systemu wirtualnej rzeczywistości Vive, która bazuje na Steam VR. Będzie on dostarczony jako kompletny zestaw umożliwiający natychmiastowe "wskoczenie" w wirtualną rzeczywistość. Produkt będzie też wyposażony w funkcje telefonu, umożliwiające pozostawanie w kontakcie ze światem rzeczywistym.

HTC Vive

Cena zestawu będzie wynosiła 799 dolarów. Przez pewien czas będzie on udostępniany z dwoma "wirtualnymi światami". Pierwszym z nich będzie Job Simulator przygotowany przez Owlchemy Labs. Drugim będzie Fantastic Contraption od Radial Games. Klikając w linki przejdziecie do filmów pokazujących je w akcji. 


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Freepik
fot. G Data