Muzyk-hacker i nowatorskie instrumenty ze starej elektroniki

24-07-2014, 13:02

Tarcza starego dysku zastępuje struny, a zamiast gryfu jest klawiatura. Takie instrumenty tworzy muzyk-hacker z Illinois, który z artyzmem połączył sztukę i technologię.

Uwaga! Wakacyjny ogór!

* * *

Instrumenty muzyczne podlegają takiemu samemu rozwojowi jak inne technologie. Były czasy, gdy nie znano gitary elektrycznej i przyjdą takie, kiedy zostanie ona zapomniana. Dziś kierunki rozwoju instrumentów nierzadko wyznacza elektronika. Dzięki niej można odejść od tradycyjnych metod sterowania instrumentem, np. można porzucić klawiatury fortepianowe lub struny i gryfy na rzecz czegoś nowego. 

Electronic Waste Orchestra

Jednym z twórców nowatorskich instrumentów jest Colten Jackson, który tworzy instrumenty z odpadów elektronicznych, z dodatkiem otwartych rozwiązań (m.in. Arduino). Jackson jest także założycielem Electronic Waste Orchestra - inicjatywy polegającej na organizowaniu cyklicznych spotkań ludzi zainteresowanych tworzeniem instrumentów ze starej elektroniki.

Jackson nie tworzy instrumentów z e-śmieci tylko z powodów ekologicznych. Jego zdaniem stara elektronika może podsunąć jakiś pomysł, na który normalnie by się nie wpadło. Trudno jest wymyślić instrument od zera, ale stary telefon albo dysk może Cię do czegoś zainspirować.

Trąca dyski zamiast strun

Dobrym tego przykładem jest instrument widoczny na filmie poniżej. To taka jakby gitara, ale nie ma w niej strun i gryfu. Muzyk wydobywa dźwięk, kręcąc tarczami dysków. Klawisze służą do zmieniania wysokości dźwięku.

Poszczególnym dyskom można przypisać szczególne rodzaje tonów lub funkcji. W tym instrumencie trzy dyski wydają dźwięki proste o różnych wysokościach, jeden dysk wydaje dźwięki niemuzyczne (do efektów perkusyjnych), a ostatni służy do płynnego modyfikowania wysokości (tzw. podciągu).

Każdy widzi, jakich użyto tu e-śmieci. Jak wspomniano, ten instrument wykorzystuje także platformę Arduino. Nawet w przypadku tej jednej konstrukcji można uzyskać ogromny zestaw możliwości poprzez modyfikowanie oprogramowania, które odpowiada za generowanie dźwięku.

Dyski i inne elementy elektroniczne można oczywiście wykorzystać dużo prościej. Nawet płytka elektroniczna albo stary telefon mogą się stać elementem sterującym instrumentu elektronicznego. 

Przy okazji warto zauważyć, że nowatorskie instrumenty powstają cały czas, a internet pozwala je szybciej popularyzować. Dobrym tego przykładem są opisywane w Dzienniku Internautów instrumenty tappingowe, takie jak Kelstone.

Więcej ogórków w DI


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy