MSZ chciał domeny polska.pl i poland.pl

16-12-2011, 21:50

Ministerstwo Spraw Zagranicznych było zainteresowane pozyskaniem domen polska.pl i poland.pl do promowania Polski. Według MSZ domeny te nie powinny być wykorzystywane w sposób komercyjny.

Na początku grudnia br. pisaliśmy w Dzienniku Internautów o wydzierżawieniu serwisów polska.pl oraz poland.pl spółce Agora. Z wystosowanego wówczas oświadczenia wynika, że ich właścicielem nadal pozostaje Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK), jednak na początku roku Minister Spraw Zagranicznych chciał pozyskać te domeny.

Jak dowiedział się Dziennik Internautów, Minister Radosław Sikorski 21 kwietnia 2011 roku skierował w tej sprawie pismo do Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbary Kudryckiej, która nadzoruje Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK). Minister Sikorski prosił w nim o pomoc w doprowadzeniu do tego, aby domeny poland.pl i polska.pl, będące własnością NASK, kierowały internautów bezpośrednio do portali poland.gov.pl i polska.gov.pl, które tworzy MSZ.

- Niestety korespondencja w tej sprawie, prowadzona również z kierownictwem NASK, nie przyniosła oczekiwanego rezultatu. Mimo starań MSZ właściciel domen polska.pl i poland.pl podjął decyzję o wydzierżawieniu ich komercyjnej firmie – tłumaczy przedstawiciel biura MSZ.

Czytaj też: Sex.eu trafi do pierwszego wnioskodawcy

Według MSZ domeny polska.pl i poland.pl nie powinny być wykorzystywane w sposób komercyjny. Ministerstwo stwierdza też, że w wielu krajach domeny złożone z nazwy państwa i końcówki narodowej (np. france.fr, sweden.se, croatia.hr) są oficjalnymi stronami promującymi państwo, a więc domeny polska.pl i poland.pl mogą być kojarzone przez część użytkowników w podobny sposób. To właśnie miał być główny powód, dla którego MSZ starało się o możliwość korzystania z tych domen.

W rozmowie telefonicznej kierownik działu PR i marketingu w NASK, Radosław Musiał, nie chciał odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie o wspomnianą korespondencję MSZ i kierownictwa NASK.


Źródło: DI24.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy