Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Można pobrać kod źródłowy MS-DOS i MS Word for Windows 1.1a

26-03-2014, 11:09

Kod źródłowy ważnych produktów Microsoftu został opublikowany w Computer History Museum, by zachować te perełki dla potomności.

Computer History Museum z Mountain View co jakiś czas udostępnia kody źródłowe produktów, które wpłynęły na historię komputerów osobistych. Najnowszymi perełkami tego muzeum są kody źródłowe systemu operacyjnego MS-DOS V1.1 oraz V2.0, a także kod źródłowy programu MS Word for Windows 1.1a.

Wiele serwisów poinformowało, że w ten sposób kod źródłowy systemu Microsoftu został "otwarty" (open-sourced). Nie jest to do końca prawda, bo kod udostępniany w muzeum historii komputerów tak naprawdę nie jest "wolny" czy "otwarty". Nie staje się on własnością społeczności open source, nie może być swobodnie wykorzystywany w nowych produktach. Jest on udostępniany do celów naukowych i historycznych, ale to i tak dużo.

Czy pamiętasz MS-DOS?

Te osoby, które pamiętają lata 80. lub początek lat 90., z pewnością poczują dreszczyk emocji słysząc o systemie MS-DOS. Nie wyglądał on zbyt ciekawie (jak na dzisiejsze standardy), ale miał swoją magię i pozwalał grać w mnóstwo kultowych gier. Do dziś niektórzy ludzie grają w te gry, dzięki emulatorom takim jak DosBox. W internecie bez problemu znajdziemy kopie tych gier, a ich uporządkowaniem zajmuje się od roku Internet Archive.

zdjęcie
Zdjęcie za Computer History Museum

Zaglądając na stronę Computer History Museum dowiemy się wiele o historii systemu MS-DOS. Nie każdy wie, że w jego tworzeniu uczestniczyła firma Seattle Computer Products. Licencja na system najpierw znany jako 86-DOS została wykupiona za 25 tys. dolarów. Potem Microsoft zapłacił dodatkowe 50 tys., aby móc udzielać licencji innym firmom.

Mówimy tutaj o czasach, gdy Microsoft miał mniej niż 100 pracowników, a kod źródłowy jego przełomowego produktu "ważył" zaledwie 300 kilobajtów.

Tak wyglądał Word dla Windows

Druga z udostępnionych perełek to MS Word for Windows 1.1a. Jest to oczywiście przodek znanego dziś narzędzia biurowego od Microsoftu. Wydaje się to niepozorny początek, ale był to początek późniejszej potęgi. Pierwszy Word dla Windows kosztował 495 dolarów i uważano to świetną cenę! Produkt Microsoftu wydawał się bezkonkurencyjny.

zrzut

Sonda
Dobrze wspominasz MS-DOS?
  • bardzo dobrze
  • średnio
  • nie lubiłem tego
  • za młody jestem, nie pamiętam
wyniki  komentarze

Nie jest to pierwszy raz, gdy Computer History Museum udostępnia zabytki takiej klasy. W listopadzie ubiegłego roku udostępniono kod systemu operacyjnego Apple II DOS z roku 1978. Inną godną uwagi ciekawostką było udostępnienie w roku 2010 kodu źródłowego programu graficznego MacPaint.« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031