Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Możliwe w Polsce: 153 Mbps w sieci bezprzewodowej

08-09-2010, 13:20

W Polsce ruszyła superszybka sieć LTE 1800 MHz. Inwestycja jest realizowana przez Mobyland Sp. z o.o. przy współpracy z CenterNet. Ma ona sprawić, że wygodne korzystanie z najbardziej wymagających usług internetowych (VoD, gry, konferencje) będzie możliwe także bezprzewodowo.

Celem Mobyland jest rozwój bezprzewodowej sieci telekomunikacyjnej opartej na najnowszych technologiach czwartej generacji (LTE), które zastąpią istniejące rozwiązania. Budowa niezależnej sieci możliwa jest dzięki posiadanym przez Mobyland i CenterNet częstotliwościom radiowym.

W listopadzie 2007 roku Mobyland i CenterNet wygrały przetarg zorganizowany przez Prezesa UKE, uzyskując rezerwacje częstotliwości w paśmie 1800 MHz. Mobyland wybrał firmę Huawei jako dostawcę sieciowych rozwiązań w technologii LTE.

>>> Czytaj: Szybsza sieć radiowa - nadchodzi WiMAX2

Sieć czwartej generacji (4G) jest znacząco szybsza od pozostałych sieci działających w Polsce. Nacechowana jest, w porównaniu z technologią HSPA+ czy starszą UMTS, minimalnym opóźnieniem i znacząco zwiększoną liczbą użytkowników. Technologia, po którą sięgnął Mobyland, umożliwia obecnie pobieranie danych z prędkością 153  Mbps, a docelowo do 326 Mbps. Wysyłanie danych jest możliwe z prędkością 48  Mbps, a docelowo do 86 Mbps.

Projekt LTE 1800 MHz zostanie uruchomiony na wszystkich lokalizacjach, na których dotychczas funkcjonował GSM 1800, co oznacza, że sygnał będzie dostępny zarówno w aglomeracjach, jak i mniejszych miejscowościach.

- Jeszcze w sierpniu złożyliśmy w UKE 355 wniosków o pozwolenia radiowe, które najprawdopodobniej otrzymamy w dniu jutrzejszym. Nasze plany na koniec 2010 roku zakładają, że liczba działających stacji wzrośnie do 700, dzięki czemu sieć LTE obejmie swoim zasięgiem ponad siedem milionów osób - powiedział Adam Kuriański, Prezes CenterNet i Członek Zarządu Mobyland.

W następnych etapach sieć będzie rozbudowywana w mniejszych miejscowościach, w celu objęcia zasięgiem większości obywateli Polski. Więcej osób będzie miało dostęp do usługi bezprzewodowej umożliwiającej szybkie pobieranie dużych plików, oglądanie filmów HD itd.

>>> Czytaj: Ericsson prezentuje możliwości mobilnego internetu o prędkości 110 Mbps


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: MobylandOstatnie artykuły:

fot. Freepik
fot. G Data