Mozilla tworzy usługę lokalizacji na podstawie danych o sieciach. Pomożesz jej?

29-10-2013, 13:02

Mozilla Location Service to dość świeży projekt Mozilli, w ramach którego ma powstać usługa lokalizacyjna bazująca na danych o sieciach komórkowych i Wi-Fi. Wszyscy mogą pomóc w zbieraniu danych.

Wczoraj Mozilla opisała na swoim blogu nowy projekt Mozilla Location Service, którego celem jest stworzenie usługi lokalizacyjnej bazującej na danych z sieci komórkowych i sieci Wi-Fi. W zbieraniu danych o sieciach mogą pomóc użytkownicy. Mozilla może dzięki nim stworzyć publiczny zestaw cennych danych, dbając jednocześnie o standardy prywatności.

- Choć istnieje wiele komercyjnych usług, nie ma obecnie dużej publicznej usługi dostarczającej tę kluczową część każdego mobilnego ekosystemu. Telefony komórkowe ze słabym sygnałem GPS i laptopy bez sprzętu GPS mogą użyć tej usługi, by szybko ustalić swoje przybliżone położenie. Nawet jeśli zasadnicze dane bazują na dostępnych publicznie sygnałach, dane geolokacyjne są z natury osobiste i wrażliwe dla prywatności. Mozilla dąży do poprawy aspektów prywatności dla wszystkich uczestników tej oferty - czytamy na blogu Mozilli.

Pomożesz przy pomiarach?

Jak wspomniano, każdy może pomóc w budowaniu tej usługi. W tym celu należy zainstalować aplikację Android MozStumbler, która umożliwia anonimowe udostępnianie pomiarów lub konkurowanie z innymi o miejsce w rankingu liderów. Dostępna jest również mapa pokrycia oraz globalne statystyki.

Mapa dla Polski pokazuje, że w naszym kraju jest jeszcze trochę do zrobienia, ale to ciągle projekt na wczesnym etapie.

mapa

Mozilla pamięta o prywatności

Mozilla nie bez powodu wspomina o standardach prywatności. W roku 2010 firma Google miała poważną wpadkę przy zbieraniu informacji o sieciach Wi-Fi. Okazało się, że samochody używane do zdjęć Street View zbierały dane o sieciach i to nie tylko te podstawowe, ale także informacje dotyczące danych, jakie były transmitowane przez użytkowników sieci. Firma Google sama przyznała się do błędu i poniosła jego konsekwencje, ale niesmak pozostał.

Mozilla przekonuje, że może zapewnić usługę przydatną, a jednocześnie bezpieczną dla prywatności. Organizacji takiej, jak Mozilla, nie zależy bowiem na spieniężaniu zebranych danych. Nie ma powodów biznesowych, by działać nieprzejrzyście.

Sonda
Czy duża publiczna usługa lokalizacji na podstawie danych o sieciach jest potrzebna?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Jeśli chodzi o dane o sieciach Wi-Fi, Mozilla ma zamiar zbierać tylko podstawowe informacje. Co więcej, Mozilla będzie respektować wolę tych osób, które nie chcą, by ich sieci były wykorzystywane do lokalizacji. W tym celu wystarczy na końcu nazwy SSID dopisać "_nomap". To proste rozwiązanie proponowała już wcześniej firma Google. Mozilla ma zamiar odfiltrowywać sieci już na poziomie urządzenia klienckiego, więc usługa Mozilli tych sieci "nie zobaczy".

Czytaj także: Nawigacja w budynkach to przyszłość. Dlatego Apple kupiła WifiSLAM - wideo


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31