Mozilla testuje swój mobilny system operacyjny

07-11-2011, 14:12

Boot to Gecko, bo tak nazywa się nowy system operacyjny Mozilli, wkroczył właśnie w fazę testów, które mają potrwać do końca 2011 roku.

Mozilla charakteryzuje Boot to Gecko (B2G) jako "samodzielny system operacyjny dla otwartej sieci". Ambitne plany zakładają, że będzie on wykorzystywany podobnie jak Android, a nowe narzędzia dla niego zostaną stworzone w oparciu o sieciowe standardy.

Czytaj także: Microsoft przygotował Firefoksa z wyszukiwarką Bing

Na razie mało kto wierzy w sukces B2G, jednak głównym celem Mozilli jest promowanie otwartej sieci, a do tego nie trzeba większościowych udziałów na rynku. Zgodnie z planem zaprezentowanym na stronach projektu rozpoczęły się pierwsze testy systemu w wersji dla urządzeń przenośnych.

W pierwszej kolejności deweloperzy skupiają się na opracowywaniu prototypowego API, które umożliwi oprogramowaniu wykorzystywanie podzespołów smartfona (NFC, kamery albo portu USB). Mozilla duży nacisk kładzie również na bezpieczeństwo, a w związku z tym przygotowany ma zostać nowatorski model przywilejów dla aplikacji webowych.

Prototypy wyglądu B2G
fot. - Prototypy wyglądu B2G
Opracowywane jest również niskopoziomowe rozwiązanie, które pozwoli korzystać z B2G na urządzeniach domyślnie obsługiwanych przez Androida. Perspektywa aplikacji uruchamianych w smartfonie bezpośrednio z poziomu przeglądarki wydaje się bardzo atrakcyjna, jednak przed Mozillą jest jeszcze wiele wyzwań. Niedawno jeden z twórców Firefoksa wyraził głęboki niepokój w związku z przyszłością sieciowych standardów. Nie wierzę, że to mówię, ale po 2 latach naprawdę rozważam powrót do rozwijania natywnych aplikacji dla iOS - napisał we wrześniu na Twitterze.

Czytaj także: Firefox dla Androida porzuca XUL


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy