Mozilla doda wsparcie H.264 do Firefoksa, Cisco udostępni darmowy kodek

31-10-2013, 13:36

Mozilla doda wsparcie dla H.264 w swojej przeglądarce, a jest to możliwe dzięki firmie Cisco, która udostępni wersję kodeka do darmowego wykorzystania. Rozwiąże to pewien problem praktyczny, ale wcale nie uczyni H.264 bardziej otwartą technologią.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Standard H.264 to świetny przykład obiecującej technologii, która mimo zalet i popularności nie może być w pełni wykorzystana z powodu patentów. Jak wiadomo, pulą patentów na to rozwiązanie zarządza konsorcjum MPEG-LA. Było ono gotowe na pewne ustępstwa, np. zezwoliło na używanie kodeka bez opłat w darmowych serwisach wideo, ale ciągle nie było możliwe stosowanie tej technologii w produktach otwartych, takich jak Firefox.

Mozilla od dawna miała mieszane uczucia co do H.264. Producent Firefoksa wiedział, że jest to rozwiązanie niepoprawne ideologicznie, ale jednak powszechne i istotne szczególnie dla rynku mobilnego. Mozilla zgodziła się, by Firefox odtwarzał treści zakodowane w H.264, jeśli system operacyjny dysponował odpowiednimi kodekami. Teraz pojawiła się szansa na coś więcej.

Kodek H.264 za darmo od Cisco

Firma Cisco wczoraj ogłosiła na swoim blogu, że udostępni otwartą implementację kodeka H.264 oraz binarne moduły, które będzie można pobrać za darmo z internetu.

Cisco opłaci licencję za patenty MPEG-LA i nie będzie przenosić tej opłaty na użytkowników. Firma ma nadzieję, że ten krok umożliwi swobodne wykorzystanie H.264 w WebRTC, a przez to uda się ujednolicić komunikację między różnymi platformami. 

Mozilla na swoim blogu już zapowiedziała skorzystanie z rozwiązania Cisco. W praktyce może to oznaczać, że Firefox będzie automatycznie pobierał i instalowała odpowiedni moduł binarny, chyba że użytkownik wyłączy tę możliwość w ustawieniach.

Postęp, ale do ideału daleko

Jest to niewątpliwie duży postęp, ale Mozilla zauważa, że nie jest to sytuacja idealna. Według organizacji wszystkie podstawowe technologie w internecie powinny być maksymalnie otwarte i wolne. Mozilla ma zamiar nadal wspierać alternatywny kodek VP8, także na potrzeby WebRTC. Jej zdaniem obydwa kodeki mogą się sprawdzić w WebRTC, a z punktu widzenia użytkownika najlepiej mieć szerszy wybór. Mozilla ma też zamiar nadal pracować nad Daala - w pełni otwartym kodekiem nowej generacji.

Sonda
Czy nowe technologie internetowe mogą bezpiecznie polegać na H.264?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

A co powie na to Google, wielki zwolennik WebRTC i korzystania z VP8? Rzecznik Google powiedział serwisowi GigaOM, że"otwarte platformy powinny popierać wolne od opłat i wolne technologie". Ten argument jest dobry, ale ma jedną wadę - odwołuje się do myślenia długoterminowego. Tak naprawdę rozwiązanie zaproponowane przez Cisco rozwiązuje bieżące problemy i nic nie zmienia w zasadach rządzących technologią H.264. Niestety takie tymczasowe rozwiązania zazwyczaj wystarczają, by zapomnieć o znaczeniu walki o otwartość powszechnych technologii. 

Czytaj także: 12 firm ma patenty istotne dla VP8 i WebMSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.