Mozilla chce smartfonów za 25 dolarów, ale Firefox OS ma też większe ambicje

24-02-2014, 09:36

Mozilla chciałby stworzenia supertanich jakby-smartfonów, ale nie chce by Firefox OS ograniczał się do czegoś takiego. W tym roku mają się pojawić także urządzenia bardziej wydajne.

Mobilny system Mozilli - Firefox OS - nie wszystkim dobrze się kojarzy. Posiadacze urządzeń z Androidem lub iOS mogą uważać, że to tylko namiastka smartfonowych doznań. Rzecz jednak w tym, że Mozilla nie chce konkurować z Androidem czy iOS. Mozilla zwraca się do tych ludzi, którzy smartfonów jeszcze nie mają, także z powodów finansowych.

Na swoim niszowym rynku Firefox OS ma się coraz lepiej, a z okazji targów Mobile World Congress w Barcelonie Mozilla ogłosiła kolejne plany dotyczące tego systemu.

Smartfon(?) za 25 dolarów?

Mozilla chce wprowadzić na rynek najtańsze z najtańszych smartfonów. Ich cena ma zejść poniżej progu 50 dolarów, ale Mozilla wspomina nawet o cenie 25 dolarów. Takie urządzenia mogłyby się pojawić w krajach takich jak Indie lub Indonezja.

Cel ma być osiągnięty dzięki partnerstwu z chińską firmą Spreadtrum Communications, projektującą układy dla urządzeń mobilnych. Ponadto Mozilla ma współpracować z operatorami Telenor, Telkomsel oraz Indosat. Zainteresowanie inicjatywą wyrażają też firmy Polytron, T2Mobile oraz Thundersoft.

Jeszcze raz należy powtórzyć, że smartfon za 25 dolarów nie ma konkurować z innymi smartfonami. On ma konkurować z urządzeniami określanymi jako feature phones (tradycyjnymi telefonami z zaawansowanymi funkcjami). Ta konkurencja ma się odbywać o takiego klienta, dla którego liczy się każdy dolar czy euro.

Nie lepsze smartfony dla mas

Ponadto producenci urządzeń z Firefox OS pracują nad produktami bardziej wydajnymi. Najnowsze zaprezentowane urządzenia z Firefox OS mają dwurdzeniowe procesory i nieco większe ekrany. Alcatel oraz ZTE planują wprowadzenie na rynek następujących urządzeń.

  • Alcatel One Touch Fire S - czterordzeniowy procesor 1,2 Ghz, łączność LTE, wyświetlacz 4,5-calowy o rozdzielczości 960x540, aparat 8 MP, wsparcie dla NFC;
  • Alcatel One Touch Fire E - dwurdzeniowy procesor 1,2 Ghz, 4,5-calowy wyświetlacz 960x540, aparat 5 MP;
  • Alcatel One Touch Fire C - dwurdzeniowy procesor 1,2 Ghz, 3,5-calowy wyświetlacz 480x320, kamera 0.3 MP;
  • ZTE Open C (zob. grafika poniżej) - dwurdzeniowy procesor 1,2 Ghz, 512 MB RAM, 2GB pamięci;  4-calowy wyświetlacz 800x480, aparat 3 MP. Telefon pojawi się w drugim kwartale w Wenezueli i Urugwaju;
  • ZTE Open II - dwurdzeniowy procesor 1,2 Ghz, 3,5-calowy wyświetlacz 480x320, 2 GB pamięci, aparat 2 MP.

zdjęcie
ZTE Open C

Sonda
Czy Firefox OS może odegrać znaczącą rolę w promowaniu smartfonów?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

NFC, LTE i co jeszcze?

Ponadto Mozilla ma plany związane z rozwojem swojego systemu w obszarze funkcjonalności. Przede wszystkim producenci i operatorzy mają zyskać możliwość głębszego modyfikowania systemu dla swoich potrzeb. Nowe uniwersalne wyszukiwanie ma być szybko dostępne z każdego ekranu. Multitasking też ma być bardziej płynny oraz intuicyjny.

Mozilla ma w planach bezpośrednie udostępnianie treści (z aktualizacjami włącznie) przez NFC, wsparcie dla LTE oraz wprowadzenie do Firefox OS funkcji Firefox Accounts. Może to pomóc nie tylko w synchronizowaniu treści, ale także w lokalizowaniu zagubionego telefonu lub usunięciu z niego wrażliwych danych, jeśli nie ma możliwości odzyskania go.

Warto na koniec przypomnieć, że Mozilla już wcześniej ogłosiła swoje zamiary związane z Firefox OS na telewizorach oraz na tabletach.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy