Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Minister Obrony Narodowej Aleksander Szczygło chce ukarania redaktorów portalu Gazeta.pl, którzy w miniony piątek zamieścili informację o wypadku polskich żołnierzy i śmierci jednego z nich w Iraku, zanim ministerstwo zdołało poinformować o zdarzeniu rodziny poszkodowanych.

O wypadku, do którego doszło w piątek ok. 4 rano czasu polskiego, portal Agory poinformował o 9:11, zamieszczając krótką depeszę o treści: "Polski konwój w Iraku wjechał na minę. Jeden żołnierz nie żyje, trzech rannych". W jego wyniku śmierć poniósł Andrzej Filipek - żołnierz z Trzeciej Brygady Zmechanizowanej z Lublina. Portal nie podał wówczas danych osobowych uczestniczących w zdarzeniu osób.

Informację za Gazeta.pl zamieściły następnie inne środki przekazu - jak się okazało, stało się to jeszcze zanim MON przekazał informację o zdarzeniu rodzinom czterech żołnierzy - informuje serwis Press.pl.

Jacek Brzuszkiewicz z Gazety Wyborczej, który odpowiedzialny był za publikację informacji na łamach portalu, tłumaczy, że wiadomość o wypadku dotarła do niego ok. 7 rano - o tym, co się stało, polscy żołnierze przebywający w Iraku informowali swe rodziny za pośrednictwem SMS-ów.

Przez następne dwie godziny dziennikarz próbował potwierdzić informację o rzecznika MON-u Jarosława Rybaka, który jednak nie odbierał telefonu. Jak twierdzi sam zainteresowany, rozmawiał on w tym czasie z korespondentem TVN24 Marcinem Firlejem.

Gazeta.pl potwierdziła w tym czasie zdobytą wiadomość u innych źródeł, po czym opublikowała ją na swych łamach. Redaktorzy twierdzą, że nie zrobili niczego nagannego, gdyż w depeszy nie pojawiły się dane personalne zabitego bądź rannych żołnierzy. Ich zdaniem, w przypadku podobnych informacji z Iraku identycznie postępują amerykańskie media.

Gdyby stosować podobne wytyczne w innych przypadkach, media nie mogłyby szybko informować o katastrofach lotniczych, bądź wypadkach autokarów - argumentują dziennikarze.

Tymczasem minister Szczygło w oświadczeniu prasowym działanie dziennikarzy nazwał "bezmyślnym" i zapowiedział podjęcie kroków prawnych wobec odpowiedzialnych za publikację redaktorów "ze względu na potencjalne zagrożenie zdrowia i życia członków rodzin żołnierzy służących na misjach".

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Canal+ w multipakiecie