Mobilne Ubuntu domyślnie z terminalem. Fani Linuksa będą zadowoleni

29-01-2013, 10:05

Nowe Ubuntu dla smartfonów, choć ma być mocno okrojone z zaawansowanych narzędzi, wciąż będzie udostępniało lubiany przez użytkowników Linuksa terminal.

Dla użytkowników Linuksa terminal nie jest niczym wyjątkowym. To po prostu narzędzie, które pozwala sprawniej wykonywać niektóre czynności. Jeśli brakowało go Wam w smartfonie, mam kilka dobrych wiadomości...

Mobilne Ubuntu z terminalem...

Ubuntu jak Android

Nie każdy wie, że Android również bazuje na jądrze Linuksa. Choć domyślnie żaden producent nie decyduje się na dołączanie do systemu emulatora konsoli, w wielu nieoficjalnych wersjach platformy wyszukiwarkowego giganta bez trudu można znaleźć tego typu narzędzia.

Terminal w mobilnym Ubuntu ma być jednak znacznie bardziej zaawansowany. Przede wszystkim oferował będzie klawiaturę ułatwiającą wpisywanie poleceń, obsługę za pomocą gestów czy możliwość kliknięcia w niektóre komendy.

Sonda
Terminal przydaje się na smartfonie?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Canonical zapewnia, że w konsoli wykorzystywać będzie można wszelkie narzędzia nieoferujące trybu graficznego. W ten sposób mamy bez problemu uzyskać dostęp do plików systemowych czy znajdujących się na karcie pamięci. 

Obecność terminala w mobilnym Ubuntu nie jest zaskoczeniem, jednak z pewnością nie było oczywiste, że tego typu narzędzie znajdzie się w systemie. Warto przypomnieć, że Canonical chce zainteresować swoim systemem w pierwszej kolejności użytkowników niezbyt zaawansowanych urządzeń, przeznaczonych głównie na rynek w Chinach.


Źródło: Ars Technica
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy