Młodzi obawiają się reakcji znajomych w sieci

13-09-2011, 10:44

Dzieci i młodzież obawiają się wyśmiania w sieci po publikacji zdjęć i filmów na portalach społecznościowych - wynika z obserwacji Akademii Bezpiecznego Juniora Grupy Allegro.

Według raportu eKid z 2011 roku 12 proc. polskich internautów to dzieci poniżej 16 roku życia. 9 proc. internautów nie skończyło jeszcze 13 lat. Wśród najmłodszych użytkowników internetu większość stanowią chłopcy (w grupie 7-12 lat jest to 65 proc., a w grupie gimnazjalistów - 60 proc.).

Sonda
Czy twoje dziecko jest bezpieczne w sieci?
  • Tak
  • Nie
  • Nie wiem
wyniki  komentarze

To właśnie najmłodsi użytkownicy internetu są najbardziej narażeni na negatywny wpływ innych internautów. Osoby te są bardzo ufne, chętnie dzielą się też swoimi zdjęciami i filmami z domowej biblioteki.

Akademia Allegro wspólnie z Fundacją Dzieci Niczyje organizowała warsztaty skierowane do uczniów na etapie szkoły gimnazjalnej. Dodatkowe zajęcia z przeciwdziałania wirtualnym zagrożeniom przeszło już ok. 1800 uczniów ze szkół m.in. w Suwałkach, Poznaniu, Warszawie, Jarosławiu czy Sieradzu.

Czytaj też: Czy Twoje dziecko jest bezpieczne w sieci?

Spotkanie podczas Akademii Bezpiecznego Juniora
fot. Allegro - Spotkanie podczas Akademii Bezpiecznego Juniora
Podczas spotkań Akademii Bezpiecznego Juniora trenerzy Akademii Allegro na zaproszenie szkoły organizują darmowe zajęcia dotyczące walki z zagrożeniami w sieci, jak ochrona prywatności, danych osobowych, obrony przed spamem, wirusami, manipulacją oraz cyberprzemocą.

Okazuje się, że największym zmartwieniem polskich nastolatków jest obawa przed publicznym rozpowszechnieniem ich prywatnych materiałów, np. zdjęć czy filmów zamieszczanych na portalach społecznościowych. Poza tym młodzież boi się ośmieszenia przez tzw. życzliwych. Dostrzegamy jednak problem w tym, że w programie szkolnym brakuje nacisku na treści związane z uświadamianiem zagrożeń płynących z użytkowania sieci – mówi Justyna Gawrońska, koordynatorka Akademii Bezpiecznego Juniora Grupy Allegro.

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, przedstawiciele Akademii Allegro zapewniają, że i w tym roku projekt skierowany do najmłodszych będzie kontynuowany.


Następny artykuł » zamknij

Oracle vs SAP: Będzie ugoda

Źródło: DI24.pl
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31