Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Miliony Polaków zdają się na automatyczne rozliczenie PIT. Skutki? Mniej środków dla OPP i opóźniony zwrot nadpłaty

14-03-2025, 12:19

Według danych Ministerstwa Finansów za ubiegły rok, ponad 6 milionów podatników w Polsce nie zweryfikowało swojego zeznania podatkowego w systemie Twój e-PIT, rozliczając podatek za 2023 rok. Jakie są tego konsekwencje? Przede wszystkim automatyczne rozliczenie sprawia, że podatnicy tracą możliwość skorzystania z ulg, a także przeznaczenia 1,5% swojego podatku na wybraną organizację pożytku publicznego (OPP).

konto firmowe

reklama


6,2 mln podatników zdało się na automatyczne rozliczenie

W 2024 roku aż 23 miliony polskich podatników złożyło swoje deklaracje PIT w formie elektronicznej, co potwierdza rosnącą popularność cyfrowych rozwiązań. Choć 7,6 miliona osób aktywnie zaakceptowało swoje PIT-y w rządowym programie Twój e-PIT, liczba deklaracji, które zostały przyjęte automatycznie, jest niewiele niższa -- było ich 6,2 miliona. Oznacza to, że nie zostały one poddane jakiejkolwiek weryfikacji ze strony podatników.

Miliony Polaków zdają się na automatyczne rozliczenie PIT. Skutki? Mniej środków dla OPP i opóźniony zwrot nadpłaty

Automatyczna akceptacja deklaracji PIT to wygodne rozwiązanie, które jednak może prowadzić do pominięcia istotnych ulg czy braku możliwości wyboru przekazania 1,5% podatku na konkretną organizację pożytku publicznego.

Co możesz stracić, jeśli nie sprawdzisz swojego PIT-a?

Brak weryfikacji PIT-a sprawia, że wielu podatników nie uwzględnia przysługujących im ulg.

Tymczasem katalog odliczeń jest dość szeroki i przy odpowiednim udokumentowaniu pozwoli na obniżenie podstawy opodatkowania. Zobacz ogólną listę ulg i odliczeń.

Niezweryfikowanie PIT-a oznacza również, że 1,5% podatku może nie trafić do świadomie wybranej organizacji pożytku publicznego. A to znaczące kwoty -- jak wskazuje Ministerstwo Finansów, w ubiegłym roku podatnicy przekazali OPP aż 1,9 mld złotych, a średnia kwota wsparcia wyniosła 165,88 zł.

Dlaczego warto przekazać swój 1,5% podatku?

Po wskazaniu organizacji pożytku publicznego, na którą ma być przekazany 1,5% podatku, odpowiednia kwota zostanie przekazana z budżetu państwa na jej działalność prospołeczną. Podatnicy sami mogą zdecydować, na jaki cel trafi część ich podatków. Warto wykorzystać tę możliwość wsparcia -- przejrzenie rozliczenia zajmie zaledwie chwilę, a przekazanie 1,5% nie wiąże się z żadnym dodatkowym obciążeniem.

Zweryfikuj, rozlicz i otrzymaj zwrot szybciej

Samodzielne przygotowanie zeznania PIT nie zajmuje wiele czasu. Bezpłatne programy, takie jak e-pity.pl, krok po kroku prowadzą przez formularz i wyczerpująco podpowiadają, jak go uzupełnić.

Choć termin złożenia deklaracji mija dopiero 30 kwietnia, wcześniejsza weryfikacja i samodzielne złożenie PIT-a przed automatycznym rozliczeniem może przyspieszyć zwrot nadpłaconego podatku.

Według danych Ministerstwa Finansów z zeszłego roku, średni czas zwrotu wyniósł 15 dni, przy czym najszybsze zwroty odnotowano już po jednym dniu.

Korzyści z samodzielnego rozliczenia PIT-a:

  • Możliwość skorzystania z przysługujących ulg podatkowych
  • Wybór organizacji pożytku publicznego, na którą przekażemy 1,5% podatku
  • Szybszy zwrot nadpłaconego podatku
  • Pewność, że rozliczenie uwzględnia wszystkie nasze dochody i odliczenia
  • Kontrola nad własnym zobowiązaniem podatkowym

Zwrot podatku następuje w ciągu maksymalnie 45 dni w przypadku złożenia elektronicznej deklaracji.

Jeśli podatnik samodzielnie nie zaakceptuje ani nie prześle e-deklaracji, odliczanie tego terminu rozpocznie się dopiero 1 maja. Oznacza to, że zwrot może nastąpić nawet 15 czerwca.

Samodzielne rozliczenie PIT-a nie jest trudne, a pozwala na szybszy zwrot nadpłaconego podatku -- warto skorzystać z tej możliwości.

Monika Piątkowska, doradca podatkowy w firmie e-pity.pl

Foto: Freepik


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:





fot. jcomp









fot. Freepik