Mikro-robot z lekarstwem, który dotrze do chorego miejsca - Chińczycy są bliżej przełomu

16-09-2013, 13:52

Mikro-robot, który może dostarczyć lekarstwo prosto do wybranego miejsca w ciele, został opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Chińskiego w Hong Kongu.

Idea maszyny poruszającej się w ciele człowieka i wpływającej na zdrowie występuje od dawna w fantastyce. Można tu przypomnieć choćby film Interkosmos lub książkę Rumo i cuda w ciemnościach.

Naukowców też od dawna fascynuje ta wizja, ale jak dotąd nie udało się stworzyć takiej maszyny. Słyszeliśmy najwyżej o stworzeniu rzeczy, które mogłyby stanowić jej elementy (np. bardzo małe silniki lub komputery).

Pole elektromagnetyczne do sterowania

O dokonaniu przełomu w tym temacie poinformował Uniwersytet Chiński w Honkg Kongu (CUHK). Ekipie naukowców pod kierunkiem Zhanga Li udało się stworzyć nowy typ robota zdolnego do przenoszenia komórek lub lekarstw wewnątrz organizmu. Teoretycznie takie urządzenie mogłoby być wykorzystane do leczenia, zastępując niektóre metody inwazyjne.

Chiński mikro-robot ma 100 mikrometrów długości i 40 szerokości. Składa się z miniaturowej klatki, takiej jak na obrazku poniżej, która jest pokryta niklem i tytanem. Nikiel jest zastosowany ze względu na właściwości magnetyczne, natomiast tytan jest materiałem biozgodnym. Manipulacja robotem odbywa się za pomocą zewnętrznego pola elektromagnetycznego.

zdjęcie
Klatki stanowiące podstawę mikro-robotów (fot. CUHK)

Problem: nie zgubić robota

Sonda
Ile lat potrzeba, aby stworzyć mikro-robota do leczenia ludzi?
  • 1-2 lata
  • do 5 lat
  • 5-10 lat
  • więcej niż 10 lat
wyniki  komentarze

Zhang Li zapewnia, że robot i służące do sterowania nim pole elektromagnetyczne są bezpieczne dla organizmu. Zdaniem naukowca, gdyby wstrzyknąć człowiekowi odpowiednio dużą liczbę takich robotów, możliwe byłoby podanie do określonego miejsca stosunkowo dużej ilości lekarstwa. To mogłoby pomóc w leczeniu chorób mózgu i oczu.

Robot nie jest jeszcze doskonały. Naukowcy pracują nad poprawieniem jego wydajności m.in. w zakresie poruszania się w płynach. Pierwsze testy robotów są wykonywane na myszach i królikach. W chwili obecnej nie są one całkowicie bezpieczne, bo trzeba dopracować metody namierzania robotów. Nikt nie chce, aby robot niosący lekarstwo zgubił się gdzieś w organizmie, stając się zagrożeniem a nie ratunkiem dla pacjenta.

Czytaj także: Komunikacja radiowa bez baterii jest możliwa. Rozrusza internet przedmiotów?


Źródło: CUHK
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy