Microsoft załatał lukę zero-day także w niewspieranym już Windowsie XP

05-05-2014, 09:00

Jeśli spędziliście długi weekend z dala od komputera, to zapewne dopiero dzisiaj dowiedzieliście się o aktualizacji zabezpieczeń dla wszystkich wersji Internet Explorera, również tych przestarzałych. Komentatorzy dość zgodnie oceniają ruch Microsoftu jako błąd.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Pod koniec kwietnia eksperci z firmy FireEye poinformowali o ukierunkowanych atakach z wykorzystaniem nowo odkrytej luki w Internet Explorerze. Podatność występuje we wszystkich wersjach IE - od wiekowej „szóstki” (wydanej w sierpniu 2001 r.) po „jedenastkę” udostępnioną wraz z Windowsem 8.1. W jej wykorzystaniu pomaga znana od pewnego czasu technika „exploitacji” Flasha. Skutek? Ominięcie mechanizmów ASLR (ang. Address Space Layout Randomization) i DEP (ang. Data Execution Prevention), co pozwala atakującemu na zdalne wykonanie dowolnego kodu.

Microsoft szybko potwierdził istnienie luki, ale nikt raczej nie oczekiwał, że firma upora się z wydaniem aktualizacji w niecały tydzień. Jeszcze większą niespodzianką było załatanie tej podatności w niewspieranym już Windowsie XP. Jak na oficjalnym blogu producenta wyjaśniła Adrienne Hall, o przygotowaniu poprawki również dla tego systemu zadecydował fakt, że jego wsparcie dopiero co się zakończyło (konkretnie 8 kwietnia br.). Wielu komentatorów uważa, że Microsoft strzelił sobie tym ruchem w kolano.

Według Petera Brighta z serwisu Ars Technica usunięcie poważnej luki zero-day da użytkownikom Windowsa XP złudne poczucie bezpieczeństwa, nie każdy zdaje sobie bowiem sprawę, że tylko regularne aktualizowanie wykorzystywanych programów pozwala ograniczyć ryzyko ataku. Warto też wspomnieć o wytrąceniu argumentów z rąk działów IT, które próbowały przekonać niezorientowanych technologicznie szefów do rezygnacji z przestarzałego systemu na rzecz którejś z nowszych wersji - nie każdy będzie chciał zrozumieć, że wydanie poprawek dla niewspieranego Windowsa XP to jednorazowa akcja Microsoftu, która może się już nie powtórzyć (zob. Ars TechnicaMicrosoft’s decision to patch Windows XP is a mistake).

Aktualizację można pobrać za pośrednictwem Windows Update, bardziej szczegółowych informacji na jej temat dostarcza opublikowany 1 maja biuletyn krytyczny MS14-021. Poprawkę warto zainstalować, nawet jeśli nie używamy Internet Explorera. Silnik renderujący IE został tak zaprojektowany, aby twórcy oprogramowania mogli dodawać funkcjonalność przeglądarki do swoich własnych aplikacji i wielu z tej opcji korzysta. Nie instalując poprawki, narażamy się więc na atak.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.