Microsoft wypuszcza konkurenta Flash Playera

05-09-2007, 08:59

Microsoft udostępnił wczoraj wtyczkę Silverlight 1.0 i ogłosił, że będzie pracował z Novellem nad dostarczeniem jej linuksowej wersji. Silverlight to technologia pozwalająca na zamieszczanie treści multimedialnych na stronach internetowych. Jest uważana ze konkurenta już popularnej technologii Flash.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Wtyczka w wersji 1.0 dla systemów Windows i Mac OS X jest dostępna na stronie Silverlight.net. Ta wersja wtyczki jest stworzona z myślą o obsłudze klipów wideo. Kolejna wersja - Silverlight 1.1, na razie w wersji alpha - ma już dostarczać wsparcie dla bardziej interaktywnych treści.

Technologia Siverlight ma być również dostępna dla użytkowników Linuksa dzięki projektowi o nazwie Moonlight. Wczoraj Microsoft ogłosił, że będzie wspierał firmę Novell w pracy nad tym projektem.

Wtyczka Moonlight 1.0 ma być dostępna w ciągu sześciu miesięcy. Novel chce przygotować paczki RPM oraz DEB, a także bazujący na oprogramowaniu Mozilli instalator, pozwalający na skorzystanie z wtyczki użytkownikom mało zaawansowanym. Oznacza to, że po pewnym czasie technologia Silverlight może być dostępna na różnych przeglądarkach i systemach operacyjnych.

Czy Silverlight rzeczywiście będzie w stanie zastąpić wszechobecnego Flash Playera? Przedstawiciele Microsoftu uważają, że wielką zaletą ich technologii jest możliwość korzystania z narzędzi programistycznych dostarczanych przez Microsoft (np. MS Visual Studio). Zwiększa się również liczba przedsiębiorstw, które chcą wspierać technologię.

Zaletą Silverlight jest również wsparcie dla VC-1, co umożliwia dostarczanie filmów w wysokiej rozdzielczości. Adobe nie pozostaje jednak w tyle i ubiegłym miesiącu ogłosił wsparcie dla konkurencyjnego standardu H.264. Wygląda na to, że nawet jeśli Silverlight nie zdetronizuje Flash Playera, to przynajmniej wywrze on na niego presję przyśpieszającą jego rozwój.

Następny artykuł » zamknij

E-book o internecie mobilnym


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag Silverlight
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.