Microsoft "reaguje" na petycję o uratowanie Windows XP

08-02-2008, 09:20

Przedstawiciele Microsoft odpowiedzieli na petycję o "uratowanie Windowsa XP", którą w Sieci umieścił serwis InfoWorld. Podpisało ją już ponad 79 tys. ludzi, ale producent Windows mówi, że będzie się wsłuchiwał raczej w opinie partnerów i... klientów.

Według obecnych planów Windows XP będzie instalowany na nowych komputerach do 30 czerwca 2008. Po tym terminie wersja OEM będzie dostępna już tylko w ofertach dla firm oraz w w krajach rozwijających się. Microsoft musi powoli wycofać go z rynku, aby napędzić sprzedaż nowego Windows Vista.

Wielu użytkowników nie ufa nowemu systemowi i woli ten starszy, w ich ocenie bardziej stabilny. Dlatego właśnie na początku bieżącego roku serwis InfoWorld wystosował petycję "Save XP". Jej autorzy chcą, aby XP był dostępny w sprzedaży tak długo, jak będzie na to zapotrzebowanie.

Przez wiele dni Microsoft jakby nie zauważał petycji. Dwa dni temu odniósł się do niej rzecznik amerykańskiego oddziału Microsoftu w wypowiedzi dla Computerworld Australia. Stwierdził on, że firma z Redmond jest świadoma jej istnienia, ale "będzie się wsłuchiwać przede wszystkim w sygnały zwrotne od partnerów i klientów", spełniając ich potrzeby.

Sonda
Czy Microsoft powinien przedłużyć dostępność Windowsa XP?
  • Tak
  • Nie
  • Jest mi to obojętne
wyniki  komentarze

Rzecznik zaznaczył, że data dostępności OEM-owej wersji XP była już raz przesunięta właśnie z powodu potrzeb klientów. W jego wypowiedzi nie było jednak ani jednego zdania wskazującego na to, że Microsoft zdecyduje się na taki krok po raz drugi.

Petycję "Save XP" podpisało już ponad 79 tys. ludzi. Czy w takim razie Microsoft nie uważa tego, za wyraźny sygnał od klientów? Wygląda na to, że jest to sygnał od klientów i to takich, których niebawem gigant może stracić.

Serwis Computerworld Australia przeprowadził ankietę w której respondentów pytano o ewentualną migracje na Windows Vista i Office 2007. Blisko 70% respondentów stwierdziło, że zanim to zrobi przyjrzy się alternatywom takim jak Apple i Linux. 17% ankietowanych stwierdziło, że rozważa migrację w latach 2008-2010.

Microsoft cały czas ma nadzieję, że Vista odnotuje wyraźny wzrost (szczególnie na komputerach w firmach), gdy udostępniony zostanie pierwszy Service Pack. Według rzecznika Microsoftu obecnie sprzedaż odbywa się w pożądanym tempie. Trzeba natomiast zauważyć, że korzystanie z Windows Vista w sektorze publicznym nadal odradza kilka organizacji rządowych w różnych krajach świata.


Następny artykuł » zamknij

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy