Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Microsoft przybędzie na pomoc Nokii?

07-05-2012, 13:24

Jeśli Nokia nie zdoła na czas powrócić do zyskowności, Microsoft może wyciągnąć do niej pomocną dłoń - informuje agencja Reuters, powołując się na analityków i bankierów. Obie firmy już od dawna współpracują przy promocji nowych urządzeń.

Ponad rok temu Nokia i Microsoft podpisały porozumienie dotyczące szeroko zakrojonej współpracy. Fińskiemu producentowi brakowało własnego systemu operacyjnego, Microsoft natomiast chciał szybko dostępu do dużej liczby smartfonów.

Czytaj także: Nokia najtańsza od 15 lat

Na razie jednak sprzedaż urządzeń z serii Lumia nie zachwyca, a pracownicy, akcjonariusze i inwestorzy z coraz większym niepokojem spoglądają na walory Nokii. Cena akcji fińskiego koncernu spadła w ciągu 5 ostatnich lat z ponad 100 miliardów dolarów do zaledwie kilkunastu, tracąc obecnie ponad 90%.

- Jeśli Nokia skończy w finansowych kłopotach, myślę, że czekać na nią będzie pomocna dłoń - powiedział dla agencji Reuters analityk Sami Sarkamies z firmy Nordea. Warto przy tym zauważyć, że obecny dyrektor generalny Nokii wcześniej pracował nie gdzie indziej, jak właśnie w Microsofcie.

- Nie sądzę, żeby Microsoft w całości przejął Nokię, jednak bez wątpienia może jej dostarczyć finansowania sięgającego kilku miliardów dolarów - uważa jeden z bankierów cytowany przez agencję Reuters. Już teraz Microsoft zapłacił Nokii za wykorzystywanie oprogramowania Windows Phone w swoich smartfonach ponad miliard dolarów.

W ubiegłym tygodniu prezes Nokii zapewniał, że firma odniesie sukces, bazując na aktualnych planach, a pomoże jej dodatkowo "duch przedsiębiorczości". Nokia przechodzi przez trudny okres dla nas, jako udziałowców, pracowników oraz Finów - tłumaczył Siilasmaa w rozmowie z fińskim Yle Uutiset. - Jestem jednak pewien, że mamy odpowiedni zespół, właściwą strategię oraz coraz lepsze produkty, które pozwolą nam się odrodzić jako zyskowna korporacja.

Czytaj także: Smartfony Lumia 900 wyprzedały się w kilka dni


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik