Microsoft: Firmy oszczędzają dzięki Windows Vista

06-06-2008, 12:04

Za trzy tygodnie Windows XP nie będzie już łatwo dostępny dla klientów indywidualnych, ale nadal bez problemów kupią go firmy. Microsoft chce je przekonać do migracji na Windows Vista i wydał raport, w którym przedstawia wizję dużych oszczędności dla użytkowników nowego systemu.

Windows XP powoli odchodzi. Będzie żył jeszcze do 2010 roku na mini-notebookach, które zyskują coraz większą popularność. Microsoft zdecydował zachować system także na potrzeby nettopów, czyli niewielkich komputerów stacjonarnych o mniejszej wydajności.

Większość użytkowników pożegna się z Windowsem XP. Rośnie jednak liczba osób, które zrobią to bez żalu. Według danych Microsoftu 86% użytkowników Windows Vista chętnie poleci ten system znajomym. Oznacza to, że obraz Visty wśród użytkowników domowych znacznie się poprawił.

Nadal przed nowym systemem bronią się firmy. Dla nich zresztą szczególne znaczenia ma kompatybilność z używanym oprogramowaniem, a Vista nie zawsze może ją zagwarantować.

Setki dolarów rocznie dzięki Viście?

Microsoft będzie kontynuował sprzedaż XP dla firm, ale będzie jednocześnie prowadził działania PR na rzecz przekonania klientów biznesowych do najnowszego systemu. Niedawno ukazał się raport pt. The Business Value of Windows Vista, który jest elementem tej kampanii.

W 20-stronicowym dokumencie możemy przeczytać, że jest 5 powodów, aby stosować Windows Vista w firmie. System ten - wg Microsoftu - gwarantuje wyższe bezpieczeństwo, uwalnia potencjał komputerów przenośnych, zwiększa wydajność pracowników, przyśpiesza zwrot kosztów inwestycji oraz redukuje koszty wsparcia i zarządzania. Cały raport wspierany jest danymi z badań IDC przeprowadzonymi na zlecenie Microsoftu.

Microsoft obiecuje niemałe oszczędności. Na całkowitym koszcie użytkowania systemu w przypadku komputera przenośnego mają one wynieść 251 USD rocznie. Microsoft obiecuje też dużo niższe rachunki za prąd. Przekonuje, że system jest już teraz popularny, obsługuje wiele urządzeń i aplikacji. Raport wspomina również o tym, że migracja na Vistę dziś, to łatwiejsza migracja na Windows 7 w przyszłości.

Przeskoczyć Vistę

Szczególnie ten ostatni argument jest ciekawy. Wiele firm poważnie zastanawia się nad ominięciem Visty. Jego następca - Windows 7 - ma być systemem lepiej dopracowanym, bardziej modularnym i ma pojawić się na przełomie lat 2009/2010. Istnieje więc pokusa, aby w Vistę w ogóle nie inwestować.

Przedstawiciele Microsoftu w tej chwili nie obawiają się takiego scenariusza. Wiceprezes Microsoftu Mike Nash stwierdza, że zawsze nowa wersja Windowsa wzbudzała obawy i klienci nagle wykazywali przywiązanie do wersji starszej, ostatecznie jednak decydując się na migrację. Wspomina on, jak jeszcze kilka lat temu byli klienci mówiący, że w ogóle nie sięgną po Windowsa XP.

Nash twierdzi też, że Windows Vista został znacznie poprawiony dzięki dodatkowi Service Pack 1. Usunięto pewne problemy z kompatybilnością i stabilnością systemu.

Wiceprezes firmy z Redmond przekonywał też, że Windows Vista zawiera sporo nowego kodu i jest bliższy swojemu następcy niż poprzednikowi. Z drugiej jednak strony Windows XP wyjątkowo długo musiał czekać na swojego następce i chyba to sprawiło, że w firmach zagnieździł się on wyjątkowo dobrze.


Następny artykuł » zamknij

Źródło: Microsoft, CNET
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Windows XPtag Windows Vistatag migracjatag Microsoft
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy