Matura: zapamiętuj lepiej z fiszkami (także online)

12-04-2011, 11:46

Jeśli musisz zapamiętać wiele rzeczy, świetnym narzędziem są fiszki, czyli kartki z krótkimi notatkami. Istnieją też aplikacje (także internetowe), które mogą zastąpić takie kartki. Dzięki temu komputer może odpytywać Cię ze słownictwa, wzorów, dat i innych treści.

Idea fiszek w uczeniu się jest prosta - na jednej stronie kartki piszesz pytanie, na drugiej odpowiedź. Potem bierzesz kartki do ręki, patrzysz na pytanie i dajesz odpowiedź. Można też umieścić na kartce słowa w obcym języku, daty wydarzeń itd. W czasie powtórek można powtarzać informacje "w obie strony", czyli zgadywać datę na podstawie wydarzenia lub odwrotnie.

Oczywiście przygotowanie zestawu fiszek wymaga czasu i pracy. Ich przechowywanie wymaga miejsca. Dlatego coraz popularniejsze są aplikacje komputerowe, które zastępują fiszki. Możemy śmiało polecić kilka takich, darmowych narzędzi.

1. Anki - to aplikacja dostępna dla różnych systemów operacyjnych, a także na urządzenia mobilne. Daje możliwość pobrania gotowych kolekcji kart, stworzenia własnej kolekcji lub importowania jej z innego programu. Opcje nauki wybieramy przed rozpoczęciem powtórki. Możemy ustalić, ile kart dziennie powtarzamy lub jaki jest limit czasu na sesję bądź jedno pytanie. Najistotniejsze jest jednak to, że w karcie możemy umieścić grafikę, treści audio i wideo, równanie Latexa lub kod HTML. Dzięki temu można użyć programu do zapamiętywania twarzy, wzorów matematycznych, akordów gitarowych i wielu, wielu innych rzeczy.

2. Fiszkoteka - narzędzie o tyle dobre, że w pełni polskie. Aplikacja działa w przeglądarce. Można tworzyć zestawy fiszek i korzystać z kartek udostępnionych przez społeczność. Można też udostępniać swoje karty, co może pozwolić np. na podzielenie się z kolegą pracą przy ich tworzeniu.

3. Quizlet - to jedna z internetowych aplikacji zastępujących fiszki. Można za jej pomocą szybko stworzyć fiszki, uczyć się i tworzyć testy wiedzy. Jest też opcja odpytywania w formie gry, gdzie trzeba łączyć słowa w pary. Można to uznać za ciekawe.

4. Cramberry - kolejna działająca w przeglądarce aplikacja typu "fiszki", która wyróżnia się prostotą użycia i przejrzystym interfejsem. 

5. CoboCards - to również aplikacja darmowa i działająca w przeglądarce. Można się do niej zalogować przez Facebooka. Zaletą tej aplikacje jest tworzenie statystyk dotyczących kart dobrze opanowanych i tych "nieznanych". Umożliwia to skupienie się na tych rzeczach, które opanowaliśmy w mniejszym stopniu. Ta aplikacja ma swoją wersję mobilną.

Zapraszamy również do serwisu specjalnego z poradami dla maturzystów:

Matura 2011 w DI

Znajdziesz tam m.in. strony, które mogą się przydać przed maturą, porady o tym jak wykorzystać komputer w nauce, jak wykorzystać informacje z internetu w prezentacji maturalnej, jak lepiej zapamiętywać, a także jak robić efektywne notatki na komputerze oraz arkusze maturalne z różnych przedmiotów z poprzednich lat.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930