Matka McKinnona apeluje do Obamy

01-08-2009, 10:25

Matka skazanego na ekstradycję do USA Gary'ego McKinnona nie składa broni. Zaapelowała do prezydenta Obamy, by pozwolił na osądzenie jej syna w Zjednoczonym Królestwie.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


W 2005 roku 39-letni wtedy Gary McKinnon został aresztowany pod zarzutem włamania się w latach 2001-2002 do 53 komputerów należących do amerykańskiego wojska oraz NASA. Amerykanie zwrócili się do Brytyjczyków z wnioskiem o ekstradycję crackera. Ten utrzymywał, że włamania nie dokonał w złych zamiarach - szukał jedynie dowodów na istnienie UFO. Zgodnie z obowiązującym w Stanach Zjednoczonych prawem mógłby on zostać skazany nawet na 70 lat więzienia, czyli de facto na karę dożywocia.

Decyzja o jego ekstradycji została podjęta już w 2005 roku. Rok później McKinnon przegrał sprawę przed Sądem Najwyższym Zjednoczonego Królestwa, odwołał się jednak od jego decyzji do Izby Lordów, która była wtedy ostatnią instancją brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości. Lordowie podzielili zdanie sędziów Sądu Najwyższego, stwierdzając, że do popełnienia przestępstwa doszło na terytorium Stanów Zjednoczonych, a działania McKinnona były wymierzone w bezpieczeństwo tego państwa.

Strona brytyjska nie daje jednak za wygraną. Janis Sharp, matka McKinnona, wysłała list do prezydenta Baracka Obamy, prosząc go o zakończenie tej sprawy i o jego zgodę na osądzenie syna w Wielkiej Brytanii. List podpisało także 40 członków brytyjskiego parlamentu. Jego obrońcy podkreślają fakt przyznania się McKinnona do włamania do 97 amerykańskich komputerów. Odrzucił on jednak oskarżenie o spowodowanie strat w wysokości 800 tysięcy dolarów.

McKinnon ma jeszcze jedną możliwość obrony. W październiku wejdzie w życie reforma wymiaru sprawiedliwości Zjednoczonego Królestwa. Izba Lordów przestanie pełnić w nim jakąkolwiek rolę, zastąpiona zostanie nowym Sądem Najwyższym. Decyzja, czy Brytyjczyk będzie mógł przed nim stanąć, jeszcze nie zapadła - informuje serwis BBC News.

Sonda
Gdzie powinien zostać osądzony Gary McKinnon?
  • w USA
  • w Wielkiej Brytanii
  • nie wiem
wyniki  komentarze

Sekretarz odpowiedzialny za sprawy wewnętrzne dodał, że nie ma on możliwości domagania się, by proces McKinnona odbył się w Wielkiej Brytanii.

Sędziowie, którzy zgodzili się na ekstradycję, powiedzieli, że jest to zgodna z prawem, a także proporcjonalna odpowiedź na czyn McKinnona. Przyznali jednak, że jego ekstradycja oraz kara więzienia w Stanach Zjednoczonych mogą być faktycznie bolesne.

Pojawiły się już głosy nawołujące do zmiany obowiązującej między USA i Wielką Brytanią umowy o ekstradycji. Traktuje ona bowiem nierówno strony - Brytyjczycy muszą spełnić więcej warunków niż Amerykanie, by doszło do ekstradycji obywatela Stanów Zjednoczonych.


Źródło: BBC


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag UFOtag Gary McKinnontag ekstradycjatag cracker
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.