Sonda Curiosity po wierceniach w marsjańskich kamieniach zbadała proszek pozyskany z ich wnętrza. Ludzkość po raz pierwszy dowie się, co kryją w środku skały innej planety.
reklama
Dziennik Internautów informował już o tym, że sonda Curiosity przygotowuje się do odwiertów w marsjańskich skałach, m.in. testując szczotkę do polerowania marsjańskich skał.
Pierwsze próbne odwierty zostały dokonane na początku lutego, ale wczoraj Curiosity przysłała zdjęcia dokumentujące naprawdę przełomowe osiągnięcie. Po dokonaniu odwiertu sonda pobrała sproszkowane wnętrze skały do swojej szufelki. To z kolei pozwoli na badanie pobranego materiału za pomocą urządzeń na pokładzie sondy.
Ekipa NASA porównuje to osiągnięcie do udanego lądowania Curiosity. Po raz pierwszy w historii badań kosmicznych wysłana przez ludzi sonda zbada substancje kryjące się we wnętrzu skały innej planety.
Zdjęcie poniżej przedstawia próbkę z odwiertu na łyżce sondy.
źródło: NASA - Mars Science Laboratory
Pobrana próbka będzie poddana całemu procesowi przetwarzania. Po umieszczeniu w narzędziu badawczym o nazwie CHIMRA będzie potrząsana w celu odsiania odłamków większych niż 150 mikronów wszerz.
Małe porcje odsianego materiału będą przekazane na górny pokład sondy w celu zbadania ich za pomocą narzędzi CheMin oraz SAM. Wszystkie te zabiegi mają służyć zdobyciu wiedzy na temat składu chemicznego próbki, z czego będzie można wyciągać wnioski o wartości naukowej.
Przy okazji NASA opublikowała ciekawe zdjęcia ukazujące ewolucję narzędzi do badań Marsjańskich skał. Widzimy je poniżej. Po stronie lewej widać przetarcie skały wykonane przez sondę Opportunity, która pracuje na Marsie od roku 2004.
Zdjęcie środkowe pokazuje płytkie otwory wykonane przez lądownik Phoenix, który znalazł się na Marsie w roku 2008. Wreszcie po stronie prawej widzimy otwór wywiercony przez Curiosity.
źródło: NASA - Mars Science Laboratory
Wśród marsjańskich ciekawostek wykrytych ostatnio przez Curiosity warto wymienić jedną - zdjęcie, na którym widać błyszczący kamień o nietypowym kształcie, wyglądający jak metalowy element wystający ze skały (w środkowej górnej części zdjęcia). Jego kształt może się kojarzyć z figurkami umieszczanymi na maskach niektórych aut.
źródło: NASA - Mars Science Laboratory
Specjaliści z NASA przyznają, że jest to obiekt godny zbadania. Najprawdopodobniej jest on produktem procesów erozji skał zachodzących na Marsie. Również na Ziemi podobne procesy mogą prowadzić do powstawania skał o niezwykłym kształcie.
Oczywiście nie można całkowicie wykluczyć, że jest to obiekt niezwykły, ale pamiętajmy, że dla naukowców niezwykłe mogą być nietypowe marsjańskie kulki albo koryta bardzo starych strumieni, które dla wielu z nas wyglądają podobnie jak każde inne skały albo zaschnięte błoto.
Czytaj także: Ludzie polecą na Marsa w 2030 r. To efekt sukcesów Curiosity
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
USA zwiększy naciski dyplomatyczne, by chronić tajemnice handlowe. Brzmi znajomo?
|
|
|
|
|
|