Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Marcowe szkodniki są... różnorodne

03-04-2007, 13:39

Wśród marcowych szkodników bardzo dużo było programów zaliczanych do kategorii "nie wirus". Zaobserwowano również powrót wielu znanych już złośliwych programów co oznacza, że użytkownicy masowo zaniedbują aktualizacje swojego oprogramowania - donosi firma Kaspersky Lab.

Z raportu On-line Scanner Top 20 opartego na analizie danych zgromadzonych przy użyciu skanera on-line wynika, że marzec należał do robaka Backdoor.Win32.Padodor.gen. To duże zaskoczenie, bo Padodor jest robakiem bardzo starym, znanym już od 2004 roku.

Analitycy z Kaspersky Lab uważają, że nieoczekiwany powrót Padodora może mieć związek z aktywnością robaków Zhelatin w lutym i marcu. Pliki, które stanową część Padodora, zostały wykryte na komputerach zainfekowanych Zhelatinem. Skalę problemu pokazuje udział Padodora w ogólnej liczbie szkodliwych programów, który stanowi 11%.

Na uwagę zasługuje też fakt, że pierwsza dziesiątka marcowego rankingu wirusów obejmuje prawie wszystkie typy szkodliwego oprogramowania, w tym pięć szkodników z kategorii "nie wirus". To pierwszy raz, gdy programy z tej kategorii zajmują tak wiele miejsc w rankingu Kaspersky Lab. Trzy z czterech programów z tej kategorii mają funkcjonalność keyloggera. Niepokojący jest przy tym fakt, że wiele programów antywirusowych nie potrafi wykrywać takich szkodników.

Marcowe zestawienie Online Scanner Top 20 zawiera dwa warianty programu adware - Virtumonde. Szkodnik ten rozprzestrzenia się już czwarty miesiąc z rzędu, a teraz dołączył do niego kolejny program adware - Dm. Wśród nowości znajduje się w tym miesiącu wiele robaków: dwa nowe warianty Warezova, jeden wariant Zhelatina oraz Worm.Win32.Autoit.d., który potrafi rozprzestrzeniać się tylko poprzez lokalne zasoby sieciowe z dostępem umożliwiającym zapis.

Jeśli chodzi o szkodniki najczęściej blokowane w ruchu pocztowym, to marcowym liderem był Trojan-Spy.HTML.Bankfraud.ra. Szkodnik ten został kilkakrotnie rozesłany w milionach kopii na całym świecie. Trojany tego typu zostały po raz pierwszy wykryte 27 lutego, a już w marcu stanowiły 30% wszystkich szkodliwych programów blokowanych w ruchu pocztowym.

Udział robaka Bagle.gt w zainfekowanym ruchu pocztowym jest prawie taki sam jak w zeszłym miesiącu. Netsky.t i Netsky.q zamieniły się miejscami - podczas gdy jeden z nich zmniejszył o połowę swój udział w ruchu pocztowym, drugi podwoił swoją liczebność.

Marcowa lista 20 najpopularniejszych szkodliwych programów zawiera tylko dwie nowości. W marcu do rankingu powróciło sześć znanych już szkodników, w tym również weterani wojen wirusowych, tacy jak Feebs.gen, Mydoom.m oraz Warezov.do. Do powrotu tych starych szkodników przyczyniają się użytkownicy, którzy albo nie korzystają z żadnego oprogramowania antywirusowego, albo nie uaktualniali go od kilku miesięcy.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Kaspersky Lab